Soutěže

Dřevěná stavba roku 2012 – výsledky

V sobotu 23. února proběhlo na výstavišti v Praze-Holešovicích při příležitosti 8. ročníku mezinárodního veletrhu Dřevostavby slavnostní vyhlášení vítězů ankety Dřevěná stavba roku 2012, pořádané Nadací dřevo pro život pod záštitou Ministerstva zemědělství ČR, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a předsedy Svazu měst a obcí.
návrhem rozhledny Kelčský Javorník V úvodu ceremoniálu byly představeny vítězné projekty již dříve ukončené kategorie Dřevěná hřiště. V této samostatné kategorii byly uděleny celkem tři ceny. Ocenění „malé hřiště“ získalo dětské hřiště v Nedrahovicích u Sedlčan a vítězné „velké hřiště“ v Ledčicích ve Středočeském kraji. Zvláštní ocenění patřilo parku Mirakulum vytvořené společností TR Antoš, s. r. o.,
Poté následovalo předávání ocenění všem vítězům dalších pěti kategorií:
● Návrhy dřevěných konstrukcí,
● Realizované dřevěné konstrukce,
● Návrhy moderních dřevostaveb,
● Realizované moderní dřevostavby,
● Realizované roubené domy.

V každé kategorii konstrukcí a domů byly uděleny dvě ceny. Cenu veřejnosti určilo internetové hlasování a nezávisle na něm zvolila vítěze také odborná porota složená z předních odborníků na architekturu, dřevo a dřevěné stavby: doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., (ČVUT v Praze), doc. Dr. Ing. Zdeňka Havířová (Mendelova univerzita v Brně); Ing. Petr Červený (SPŠ a VOŠ Volyně), Ing. arch. Jan Melichar (Obec architektů), doc. Ing. Jaroslav Sandanus, Ph.D, STU Bratislava), Dalibor Houdek, Ph.D., (FP Innovations, Kanada), doc. Ing. Josef Chybík, CSc., (VUT v Brně), Stanislav Müller (DřevoPortál).
Do finále nominovaly obě hodnotící skupiny – odobrná porota i veřejnost – ve většině případů shodné kandidáty a ve dvou kategoriích dokonce veřejnost i porota určila stejného vítěze.
V kategorii Návrhy dřevěných konstrukcí jednoznačně u poroty i veřejnosti vyhrála architektka Ing. Irena Truhlářová s návrhem rozhledny Kelčský Javorník (obr. 1) a v kategorii Realizace roubených domů si obě vítězné ceny odnesla společnost Koala Log Homes z Frýdku-Místku za stavbu školicího střediska Akademie Libchavy (obr. 2). V kategorii realizovaných dřevěných konstrukcí se veřejnosti nejvíce líbila lávka pro pěší a cyklisty přes silnici I/13 u Nového Boru (obr. 3), zhotovená závodem Tesko akciové společnosti České dřevařské závody Praha. Vítězem odborné poroty v této kategorii se stala sportovní hala Chodov u Sokolova (obr. 4), realizovaná společností Graf-Holztechnik GmbH z rakouského Hornu.
V kategorii Návrhy moderních dřevostaveb zvítězil u veřejnosti návrh Pasivního domu se zelenou střechou (obr. 5) Ing. arch. Mojmíra Hudce z Brna, zatímco odborná porota dala své hlasy Ing. Lucii Rohelové za horskou chatu Barborka pro oblast CHKO Jeseníky (obr. 6). V kategorii realizovaných moderních dřevostaveb se vítězem veřejného hlasování stal Dům inspirovaný lesem (obr. 7) v provedení společnosti Dřevostavby Biskup z Mníšku pod Brdy. Favoritem odborné poroty se stal Dům v oboře arch. Martina Rajniše (obr. 8), postavený společností Kasper CZ z Trutnova u obce Železná v Českém lese.
Při příležitosti vyhlášení výsledků byl také poprvé k dispozici nový katalog DSR 2012 s kompletním obsahem všech kategorií. Byla představena také online verze katalogu pro mobilní telefony, kde stačí načíst tzv. QR kód, který čtenáři katalogu naleznou u jednotlivých zobrazení staveb a navede je na stránky mobilní verze katalogu.
Ohodnocené projekty budeou představeny na putovní výstavu DSR 2012 po krajích ČR a Nadace Dřevo pro život již připravuje nový ročník ankety. Další informace najdete také na stránkách www.drevenastavbaroku.eu.