Soutěže

Radnice v Ústí n. O. vypíše soutěž na využití areálu bývalé Perly

Radnice v Ústí nad Orlicí připravuje architektonicko-urbanistickou soutěž na využití rozsáhlého areálu bývalé textilky Perla v centru. Měla by být vypsána na podzim, řekl ČTK starosta Petr Hájek. 
 
Zkrachovalou továrnu město koupilo v roce 2010 za 30 miliónů korun. Na 7. září připravuje Spolek pro organické Ústí do areálu slavnost Perla žije!, touto formou chce přitáhnout pozornost veřejnosti k nevyužívanému průmyslovému území.
„Soutěžní podmínky bude schvalovat Česká komora architektů, zastupitelstvo města pak 23. září. Potom bude soutěž oficiálně zveřejněna a vyhlášena,“ uvedl Hájek.
Podle něj by výsledky soutěže měly přinést také odhad finančních nákladů, rozdělení do etap a ekonomické modely včetně možného využití dotací či spolupráce s developery.
Se zamýšlenými kroky radnice a možným využitím průmyslového území se budou moci lidé seznámit na slavnosti Perla žije! v areálu textilky. „Lidé by se měli zamyslet nad tím, co by se z areálu mělo stát. Pro město je to klíčové místo,“ uvedl Kulhavý. Plocha bývalé továrny je osmkrát větší než nedaleké centrální náměstí.
Na slavnosti se uskuteční tři bloky přednášek a diskusí na téma revitalizace průmyslových areálů. V jiné části se bude konat kulturní program s hudebními vystoupeními a loutkovým divadlem pro děti, večer bude připraven rockový koncert. Lidé se také budou moci zúčastnit komentované prohlídky areálu, budou se promítat filmy z historie Perly a snímek Revoluce kulturně kreativních. V areálu bude umístěna výstava prací studentů místní umělecko-průmyslové školy.
Město v minulosti upořádalo na téma využití Perly i anketu mezi obyvateli. Mezi náměty se objevila například knihovna nebo dům dětí. Studenti architektury také navrhli, že by u areálu mohla být pěší zóna. Zatím je v části areálu parkoviště, sklady, drobná výroba a prodejna.
Bývalou textilku koupila radnice za 30 miliónů korun. Továrna zkrachovala v roce 2009, rok předtím dávala práci 400 zaměstnancům. Tkalcovna existovala v Ústí už v roce 1855. Založil ji Jan Hernych. Jeho syn Florian byl nekompromisní podnikatel, který textilní průmysl ve městě podstatně rozšířil. Za 20 let se zařadil mezi nejvýznamnější podnikatele regionu. V roce 1909 zaměstnával 2500 dělníků. Ještě jako státní podnik Perla zaměstnávala v roce 1989 více než 5200 lidí.
zpráva ČTK
 
Další informace najdete na www.perlauo.cz.