Soutěže

Soutěž Přeměna odpadů na zdroje 2019 – výsledky

Ve Valdštejnském paláci Senátu Parlamentu ČR byly dne 6. června 2019 vyhlášeny výsledky 3. ročníku soutěže Přeměna odpadů na zdroje. Vyhlašovatelem je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. V soutěži se „utkávají“ projekty budující odpovědný přístup k využívání surovin. Může jít i o inovativní využití druhotných surovin ve stavebnictví a výrobě. Zároveň se mohou hlásit projekty, jež krátkým videospotem inspirují k využívání použitých výrobků druhé. Pro přihlášení stačí vyplnit jednoduchý elektronický formulář. Za zapojení se do soutěže se nic neplatí.

Soutěží se v sedmi kategoriích:
I. Výrobní podniky
– pro firmy, jež vyrábějí produkty, které zcela nebo částečně využívají druhotné suroviny;
II. Stavebnictví
– pro společnosti, které využívají druhotné suroviny v rámci stavební činnosti;
III. Projekty veřejné správy
– pro obce, jež se zabývají zpracováním druhotných surovin či propagací využívání druhotných surovin nebo výrobků z nich;
IV. Studenti VŠ
– pro studenty VŠ, kteří dokázali využít druhotné suroviny nebo výrobky s ukončenou životností;
V. Studenti VOŠ, SŠ, SOU
– pro studenty SŠ, jimž se povedlo kreativně zpracovat výrobky, které by jinak skončily v koši;
VI. Žáci ZŠ, ZUŠ a DDM nebo dalších organizací volnočasových aktivit
– pro žáky ZŠ, kteří mají zajímavé nápady, co udělat z předmětů a výrobků, jež již dosloužily a končí v popelnicích či kontejnerech;
VII. Videoprojekty žáků ZŠ, organizací volnočasových aktivit, studentů VOŠ, SŠ a SOU
– pro žáky ZŠ a studenty SŠ, kteří na vlastním videu dokážou, že druhotné suroviny nemusejí končit jenom v koších.

Na vyhlášení se sešlo více než 150 účastníků, mezi které patřili především vítězové a nominovaní. Uvítal je senátor Ladislav Kos, místopředseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu PČR. V úvodu hlavní části vystoupil místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

VÝSLEDKY

Kategorie 1 – pro Výrobní podniky – výrobek z druhotných surovin
1. místo: ARP Bohemia, s. r. o., Libčice nad Vltavou za produkt „Pryžová deska ARPTEX z odpadních pryží a pneumatik“
2. místo: Manetech, a. s., Praha za „Přeměnu tekutých odpadů na organický substrát či rekultivační kompost technologií MANETECH“
3. místo: Transform, a. s., Lázně Bohdaneč za „Výrobky z materiálu TRAPLAST – získaný recyklací plastových komunálních odpadů“

Pryžová deska ARPTEX z odpadních pryží a pneumatikPřeměna tekutých odpadů na organický substrát či rekultivační kompost technologií MANETECHVýrobky z materiálu TRAPLAST – získaný recyklací plastových komunálních odpadů

Hodnoticí komise pro Kategorii 1: předsedkyně Ing. Pavlína Kulhánková – Ministerstvo průmyslu a obchodu, ředitelka odboru průmyslové ekologie; členové: Mgr. Jan Mraček, Hospodářská komora ČR, předseda Sekce životního prostředí a člen představenstva HK ČR; Ing. Jaroslav Suchý, Svaz průmyslu a dopravy ČR, poradce ředitele Sekce hospodářské politiky; RNDr. Miloš Kužvart, Česká asociace oběhového hospodářství, výkonný ředitel; Doc. Ing. Vladimír Kočí, Ph.D., MBA,Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, děkan Fakulty technologie ochrany prostředí.

Kategorie 2 – pro Stavební společnosti – využití druhotných surovin ve stavebnictví
1. místo: Panattoni Europe, Praha za projekt „Panattoni Park Ostrov North – rekordní využití druhotných surovin při revitalizaci brownfieldu“
2. místo: AZS 98, s. r. o., Plzeň za projekt „Zahradní jezírko s využitím 100 % recyklovaných materiálů“
3. místo: EKO servis Zábřeh, s. r. o. za projekt „Recyklace v praxi – výstavba BMX dráhy Zábřeh s využitím recyklátů“

Panattoni Park Ostrov North – rekordní využití druhotných surovin při revitalizaci brownfielduZahradní jezírko s využitím 100 % recyklovaných materiálůRecyklace v praxi – výstavba BMX dráhy Zábřeh s využitím recyklátů

Hodnoticí komise pro Kategorii 2: předsedkyně Ing. Pavlína Kulhánková, Ministerstvo průmyslu a obchodu, ředitelka odboru průmyslové ekologie; členové: Ing. Pavel Malinský, Ministerstvo průmyslu a obchodu, odbor stavebnictví a stavebních hmot; Mgr. Vojtěch Pilnáček, Ministerstvo životního prostředí, odbor odpadů; Ing. arch. Martin Tichý, Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR, Ing. Jan Valentin, Ph.D., ČVUT, Fakulta stavební.

Kategorie 3 – pro Veřejnou správu – využití druhotných surovin v projektech veřejné správy
1. místo: Obec Kněžice, okr. Nymburk za projekt „ESO Kněžice – energetické a materiálové využití odpadů“
2. místo: Městys Pozořice, okr. Brno venkov za projekt „REUSE POZOŘICE – podpora opětovného využití spotřebního zboží“
3. místo: Obec Otice, okr. Opava za projekt „Náhrada pitné vody přečištěnou odpadní vodou s využitím výrobku s ukončenou životností“

ESO Kněžice – energetické a materiálové využití odpadůREUSE POZOŘICE – podpora opětovného využití spotřebního zbožíNáhrada pitné vody přečištěnou odpadní vodou s využitím výrobku s ukončenou životností

Hodnoticí komise pro Kategorii 3: předsedkyně Mgr. Miloslava Tomiková, Ministerstvo průmyslu a obchodu odbor průmyslové ekologie; členové: Mgr. Daniel Hájek, Ministerstvo životního prostředí, zástupce ředitele odboru finančních a dobrovolných nástrojů; Mgr. Regina Hulmanová, Ministerstvo práce a sociálních věcí, odbor právní a veřejných zakázek; Mgr. Petr Žůrek, S.T.D., Sdružení místních samospráv ČR, starosta obce Lhotsko; Mgr. Pavel Drahovzal, Svaz měst a obcí ČR, ředitel legislativní a právní sekce.

Kategorie 4 – pro Vysoké školy – Projekty studentů vysokých škol
1. místo: Ing. Zdeněk Proška, ČVUT za projekt „Stavební nízkonákladový systém s vysokým obsahem odpadních surovin“
2. místo: Ing. Lucia Bulíková, VŠB-TU Ostrava za projekt „Silniční pojivo pro úpravu zemin s vysokým podílem druhotných produktů“
3. místo: Bc. Marcel Havrda, ČZU za projekt „Využití pivovarských kvasnic jako přídavek do ekologicky šetrných hnojiv pro vyšší výnos rostlin“

Stavební nízkonákladový systém s vysokým obsahem odpadních surovinSilniční pojivo pro úpravu zemin s vysokým podílem druhotných produktůVyužití pivovarských kvasnic jako přídavek do ekologicky šetrných hnojiv pro vyšší výnos rostlin

Hodnoticí komise pro Kategorii 4: předsedkyně Mgr. Miloslava Tomiková, Ministerstvo průmyslu a obchodu odbor průmyslové ekologie; členové: Ing. Lenka Bečvářová, Národní ústav vzdělávání; Ing. Bc. Jan Maršák, Ph.D, Ministerstvo životního prostředí, zástupce ředitele odboru odpadů; Ing. Soňa Jonášová, Institut cirkulární ekonomiky, ředitelka; RNDr. Miloš Kužvart, ČAObH, výkonný ředitel.

Kategorie 5 – pro Střední školy – projekty a díla studentů VOŠ, SŠ, SOU
1. místo: Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku Hradec Králové za projekt „Kolekce YATE – užitné a dekorativní předměty z odpadních plastů“
2. místo: Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava-Helenín za projekt „Readytomake! – užitné předměty z různých výrobků s ukončenou životností“
3. místo: Integrovaná střední škola živnostenské Plzeň za projekt „Obývák – přeměna učebny ve společenský prostor recyklovaným nábytkem a bytovými doplňky s využitím starých džínů“

Kolekce YATE – užitné a dekorativní předměty z odpadních plastůReadytomake! – užitné předměty z různých výrobků s ukončenou životnostíObývák – přeměna učebny ve společenský prostor recyklovaným nábytkem a bytovými doplňky s využitím starých džínů

Hodnoticí komise pro Kategorii 5: předsedkyně Ing. Anna Juřicová, Ph.D., Ministerstvo průmyslu a obchodu, odbor sektorové expertízy a průmyslové politiky; členové: PaedDr. Vladimír Krieg, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, odbor středního a vyššího odborného vzdělávání; RNDr. Jana Motyková, Národní ústav pro vzdělávání; Ing. Pavel Donát, ČEZ Energetické produkty, ředitel; Ing. Lukáš Grolmus, EKO-KOM, a. s., ředitel oddělení komunikace a marketingu.

Kategorie 6 – pro Základní školy – projekty a díla žáků ZŠ
1. místo: Speciální Základní škola Králíky za projekt „Nový život odpadových nádob“
2. místo: Základní škola Partyzánská, Česká Lípa za projekt „Hmyzí hotel z druhotných surovin“
3. místo: Základní škola a Mateřská škola Chýně za projekt „Dřevěná stavebnice z odpadního dřeva“

Nový život odpadových nádobHmyzí hotel z druhotných surovinDřevěná stavebnice z odpadního dřeva

Hodnoticí komise pro Kategorii 6: předsedkyně RNDr. Jana Bímová, Ministerstvo průmyslu a obchodu, odbor sektorové expertízy a průmyslové politiky; členové: Ing. Hana Krýzová, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, odbor základního vzdělávání; Ing. Lukáš Grolmus, EKO-KOM, a. s., ředitel oddělení komunikace a marketingu; RNDr. Jana Motyková, Národní ústav vzdělávání; Hana Ansorgová, Recyklohraní, o. p. s., ředitelka.

Kategorie 7 – Videoprojekty ZŠ a SŠ
1. místo: Základní škola a Mateřská škola Masarykova, Hnojník za videoprojekt „Přeměna odpadů na učební pomůcky“
2. místo: Základní škola Velehrad za videoprojekt „Vermikompostování“
3. místo: Základní škola a Mateřská škola Kladno za videoprojekt „Příběh věcí, které chtějí být dál užitečné“

Přeměna odpadů na učební pomůckyVermikompostováníPříběh věcí, které chtějí být dál užitečné

Hodnoticí komise pro Kategorii 7: předsedkyně PhDr. Ing. Miroslava Zachariášová, Ministerstvo průmyslu a obchodu, odbor průmyslové ekologie; členové: PaedDr. Vladimír Krieg, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, odbor středního a vyššího odborného vzdělávání; Ing. Hana Krýzová, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, odbor základního vzdělávání; Martin Štorkán, Burzovní Nadace Kladno; Ing. Soňa Jonášová, Institut cirkulární ekonomiky, ředitelka.

Podrobnosti o jednotlivých projektech včetně fotodokumentace jsou k dispozici v Katalogu 3. ročníku soutěž MPO přeměna odpadů na zdroje 2019, který je zveřejněn na webových stránkách MPO a v tištěné formě lze Katalog získat v recepci budovy MPO, Na Františku 32, Praha 1.

wd s použitím podkladů organizátora