Soutěže

Výsledky evropského kola soutěže LafargeHolcim Awards

Dne 28. září 2017 bylo v Marseille předáno jedenáct cen pro vítěze mezinárodní soutěže LafargeHolcim Awards pro projekty udržitelného stavebnictví. Soutěž, kterou pořádala Nadace LafargeHolcim již popáté obsahovala široké spektrum přihlášek – od designu staveb po technické inovace.

V regionu Evropa vybírala devítičlenná porota vítěze z celkového počtu 792 přihlášek a hodnotila projekty z pěti hledisek, která definují udržitelnost. Soutěžilo se v kategorii Next Generation pro studenty a mladé profesionály do 30 let a v hlavní kategorii. Byly uděleny čtyři ceny v kategorii Next Generation, čtyři ocenění a dále vyhlášeni tři vítězové v hlavní kategorii. Nově byla také udělena cena pro zrealizovaný projekt, který v soutěži uspěl v minulosti. Autoři pocházejí celkem z osmi zemí Evropy, žádný z osmi českých projektů se až na vrchol neprobojoval.

Hlavní kategorie
Poprvé v historii soutěže byly uděleny dvě první ceny rovnocenného významu, obě získaly týmy z Belgie a oba dva projekty jsou určeny pro Brusel do oblasti vodního kanálu. Pro oba vítězné projekty je charakteristické multifunkční využití.
Zlatá medaile: Chytré odpadové hospodářství pro Brusel, adaptovatelná struktura pro sběrný dvůr

Chytré odpadové hospodářství pro Brusel

Zlatá medaile: Mix-City, Integrace zařízení existující betonárny do průmyslového okolí, propojení pracovního prostoru s veřejným využitím

Centrum vykopávek římské osady, Augst, Švýcarsko
Rekreační středisko, široká škála sportovních aktivit na jednom místě, Bordeaux, Francie

Kategorie Next Generation
1. cena:
Ekomunita, proměna bývalé továrny v bytový dům, Lodž, Polsko

Ekomunita, proměna bývalé továrny v bytový dům

2. cena: Moderní svatyně, proměna kláštera v rehabilitační centrum, Gdaňsk, Polsko

Moderní svatyně

3. cena: Tekutá éra, nový prostorový koncept města budoucnosti, Kazaň, Rusko

Tekutá éra, nový prostorový koncept města budoucnosti

4. cena: Zpomalení pálení, protipožární nádrž a zároveň lesní přístřešek, Collobrieres, Francie

Zpomalení pálení, protipožární cisterna a zároveň lesní přístřešek

Dva zlaté a bronzový projekt automaticky dále postupují do celosvětové soutěže LafargeHolcim, kde z celkových 15 vítězných projektů ze všech pěti regionů budou vybráni vítězové. To se uskuteční v březnu 2018.
Za pět cyklů LafargeHolcim Awards soutěž ocenila již na 200 projektů. Více než 50 % z nich bylo skutečně realizováno. Soutěž tedy přináší hmatatelné výsledky, které posouvají stavebnictví kupředu. Poprvé v historii soutěže byla udělena cena „Od projektu k realitě“, za úspěšnou realizaci udržitelné budovy. Získal ji Gilles Delalex a jeho tým z Muoto Architecture Studio z Francie za vysoce ekonomickou a nízkonákladovou stavbu, ve které je umístěna infrastruktura pro osm univerzit v Paříži. Tento projekt získal stříbrnou medaili v roce 2014 a potvrzuje, že teorii lze skutečně převést i do praxe. Realizace byla dokončena v roce 2016.
podle podkladů firmy Lafarge Cement, a. s.