Soutěže

Wienerberger vyhlašuje další ročník Soutěže o nejlepší projekt pro SPŠ stavební

Soutěž o nejlepší projekt od společnosti Wienerberger cihlářský průmysl vstupuje do 9. ročníku. Přihlásit se mohou všichni studenti 3. a 4. ročníků středních průmyslových škol stavebních na území ČR a soutěžit tak o motivující finanční odměny.

„Soutěž má za cíl podporovat studenty středních průmyslových škol stavebních a stavební obory. Studenti mají možnost porovnat své schopnosti nejenom se svými spolužáky, ale také se stejně starými kolegy z celé republiky. Zároveň mohou získat zajímavé finanční odměny, které je mají motivovat v dalším rozvoji v oboru,“ uvedl k soutěži Ing. Ivo Petrášek, člen poroty za společnost Wienerberger.

Studenti 3. ročníků soutěží v kategorii Projekt rodinného domu, studenti 4. ročníků v kategorii Projekt občanské stavby. A i v roce 2018 se studenti obou ročníků mohou zúčastnit speciální soutěže – Nejlepší projekt s použitím produktů společnosti Tondach ČR.

Termíny pro přihlášení do soutěže a odevzdání soutěžních prací jsou:
– 13. 4. 2018 pro kategorii Projekt občanské stavby (vč. speciálního ocenění),
– 18. 5. 2018 pro kategorii Projekt rodinného domu (vč. speciálního ocenění).

Podmínky
Vzhledem k omezenému počtu studentů a škol, které je možné do soutěže zaregistrovat, je doporučeno podat přihlášku co nejdříve. Přihláška a pravidla soutěže jsou k dispozici na www.porotherm.cz/soutez_skoly. Přihlášky je potřeba zaslat e-mailem na adresu: soutez_skoly@porotherm.cz nebo poštou do sekretariátu soutěže.

Soutěž opět probíhá ve dvou soutěžních kolech – školním a celostátním. V prvním kole vyberou zástupci společností Wienerberger a Tondach a zástupce školy tři nejlepší práce z dané školy v obou soutěžních kategoriích a také jeden nejlepší projekt s použitím produktů společnosti Tondach, rovněž v obou soutěžních kategoriích. Všechny práce oceněné v prvním soutěžním kole automaticky postupují do kola druhého, kde se jejich hodnocením zabývá odborná porota, skládající se ze zástupců společností Wienerberger a Tondach, zástupců mediálních partnerů soutěže a nezávislého odborníka v oboru stavebnictví. Porota na základě hodnocení soutěžních projektů stanoví tři vítězné práce v každé kategorii a také jednu vítěznou práci s použitím produktů společnosti Tondach v obou soutěžních kategoriích.

Všechny soutěžní práce musí obsahovat minimálně půdorysy jednotlivých podlaží (přízemí, podkroví), kladecí výkres stropu (pokud to konstrukce stavby umožňuje), řez budovou, pohledy a detaily. Projekty studentů 4. ročníků musí dále obsahovat povinně také vizualizaci navrženého objektu. Pro studenty 3. ročníků je vizualizace dle pravidel nepovinná, ale vzhledem k lepšímu dokreslení projektu doporučená.

Pokud má student zájem účastnit se také speciální soutěže, musí navíc dodat výkres střechy a detail, návrh typu krytiny pro daný sklon střechy a návrh na DHV (doplňkové hydroizolační vrstvy). Studenti, kteří postoupí do 2. kola soutěže, pak musí zpracovat grafický panel (jeho specifikace je součástí pravidel a vzor je ke stažení na www.porotherm.cz/soutez_skoly).

Studenti mohou své projekty zpracovat jak ručně, tak na počítači, a to v měřítku 1 : 50 (detaily v měřítku dle složitosti a pro jasnou prezentaci práce), výkresy mohou odevzdat na libovolném materiálu, ale vždy poskládané do desek formátu A4. Projekty musí být zpracovány s maximálním použitím produktů Porotherm a Tondach (pokud to stavba umožňuje) včetně typových detailů a konstrukčních řešení.

Při hodnocení soutěžních prací se hodnotitelé v obou soutěžních kolech zaměřují na technickou a grafickou úroveň zpracování dokumentace, celkové prostorové a funkční řešení stavby, originalitu stavebně-technického řešení, rozsah využití výrobků firmy Wienerberger při konstrukčním řešení projektu a rozsah využití výrobků firmy Tondach při konstrukčním řešení projektu (pokud to stavba umožňuje, tj. stavba má šikmou střechu). Výše uvedené požadavky kladené na soutěžní projekty byly stanoveny na základě praktických zkušeností odborníků v oboru stavebnictví a pomáhají tak studentům připravit se na praxi v tomto oboru.

Odměny
V 1. kole získají studenti umístění na 1. místě 1500 Kč, na 2. místě 1000 Kč a na 3. místě 500 Kč, a to v obou soutěžních kategoriích. Studenti vybraní v rámci speciálního ocenění získají 1000 Kč v obou soutěžních kategoriích. Kromě studentů se v 1. kole mohou na finanční ocenění těšit také školy, které přihlášení studenti navštěvují, a odborní pedagogové, se kterými ocenění studenti své projekty konzultovali.

V 2. kole obdrží studenti za 1. místo 10 000 Kč, za 2. místo 5000 Kč a za 3. místo 3000 Kč v obou soutěžních kategoriích. Studenti, jejichž projekty budou vybrány v rámci speciálního ocenění, získají 5000 Kč v obou soutěžních kategoriích. Odměněny budou opět také školy oceněných studentů – každá škola získá finanční odměnu a 30 vstupenek na mezinárodní stavební veletrh For Arch 2018, kde se uskuteční i slavnostní vyhlášení výsledků soutěže.

tisková zpráva, wd