Veletrhy a výstavy

Architecture Week: světoví architekti míří do Prahy na konferenci

Milovníci architektury slaví tento týden opravdový svátek. Uznávaní světoví architekti se v rámci mezinárodního festivalu Architecture Week sjíždějí na prestižní setkání do Prahy. Příští dva týdny patří i projektu Dny měst v Praze, v centru metropole se tak široké veřejnosti představují česká města, polská či slovenská kultura.
V rámci 7. ročníku mezinárodního festivalu Architecture Week Praha 2013 zamíří uznávaní zahraniční architekti ve čtvrtek 3. října na odbornou konferenci do Brožíkovy síně na Staroměstské radnici. Letos jsou přednášky věnované tématu: Ochrana hmotného kulturního dědictví v rámci Evropské unie.
„Pozvání přijali významní evropští a světoví odborníci na problematiku ochrany památek a architektonického dědictví, mezi hlavní hosty patří prof. Michael Turner, zástupce světové organizace UNESCO,“ uvedl ředitel festivalu Ing. Petr Ivanov.
Mezi přednášejícími se představí například Antonio Natali, ředitel florentské Galerie Uffizi, který promluví na téma nedávné restaurátorské práce této v galerii a otevření nových sálů, dále Nikita Yavein (Studio 44), architekt ze Svazu architektů Ruska, s přednáškou Petrohradská architektura a rekonstrukce Ermitáže. Dalším z hostů bude i Frédéric Didier, hlavní architekt historických památek (Správa zámku a města Versailles), Carlotta Del Bianco, spoluzakladatelka a viceprezidentka Nadace Fondazione Romualdo Del Bianco – Life Beyond Tourism Foundation in Florence, nebo Mgr. Ondřej Zatloukal, vedoucí uměleckohistorického oddělení  Muzea umění Olomouc, který pohovoří na téma Vzorová rehabilitace památky UNESCO – Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži.
 
Dny měst v Praze
Letošní ročník Architecture Weeku v Jiřském klášteře na Pražském hradě přestavuje architekturu téměř třiceti českých, polských a slovenských měst, dále moderní a historickou architekturu čtyřiceti zemí; obrazem festival ukazuje všechny památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO (745 památek ze 157 zemí světa).
„Na výstavu se nám podařilo shromáždit přes 200 maket architektonických staveb z celého světa. Návštěvníci zde můžou vidět minulost i současnost architektury zároveň. Zájemci o architekturu by si neměli nechat ujít přednášky v Národní technické knihovně. Mezi přednášejícími budou například Nikolaus Goetze z Německa, Jorge + Arturo Arditti z Mexika, Josef Pleskot z AP Atelieru, pozornost jistě přiláká i přednáška Bracha a Michaela Chyutina z Izraele či Fernanda Menise z Finska,“ dodává Ivanov.
Projekt Dny měst v Praze se v rámci festivalu představuje na pražském náměstí Republiky. Nechybí ani bohatý doprovodný program pro širokou veřejnost.
V pondělí 30. září – Den města Písek; úterý 1. října bude věnováno městu Přerov;  ve čtvrtek 3. října se představí město Tábor; město Žilina se představí v pátek 4. října. Sobota 5. října bude věnována polské kultuře – ve spolupráci s Polským institutem v Praze se představí polská města, zařazená na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Den města Pardubice proběhne v úterý 8. října. Den města Znojmo se bude konat ve středu 9. října. Zároveň jsou připraveny soutěže.
Ve čtvrtek 10. října se je Den slovenské kultury a cestovního ruchu, který je organizován ve spolupráci se SACR (Slovenská asociácia cestovného ruchu). Představena budou slovenská města zařazená na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, ale také další turisticky významné destinace na Slovensku.
Podrobnosti najdete na www.architectureweek.cz.
tisková zpráva