Veletrhy a výstavy

Industriální stopy lze nalézt po celé republice – ty v Ústeckém kraji mapuje nová publikace

Zhruba dvacet výstav, performance, exkurzí, happeningů a workshopů nebo přednášek čeká na zájemce o průmyslové dědictví v měsíci září. 6. bienále Industriální stopy je v plném proudu a právě v září a říjnu vrcholí jeho podzimní část, která zasahuje celou republiku.
S fotografickou výstavou s motivem hald, celodenními pochody po pozůstatcích důlní činnosti nebo přednáškou architekta Josefa Pleskota, jež předchází konferenci Kladno vs. Ostrava, se hlásí Kladno. Nadcházející víkend, přesně v neděli 11. září, proběhne celodenní happening s košatým kulturním programem na místě opravovaného pivovaru v Lobči na Kokořínsku; prohlídky, nezřídka spjaté s uměleckými počiny, jsou připraveny organizátory také v Liberci nebo v Semilech, kde jde patrně o jednu z posledních šancí navštívit unikátní areál továrny Kolora.
 
Industriální topografie – Ústecký krajK nejvýznamnějším podzimním událostem však patří – vedle pražské a navazující ostravské odborné konference v polovině října – vydání první publikace ze série Industriální topografie ČR. Autorský tým Výzkumného centra průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT (VCPD) se inspiroval výstupy z konferencí konaných v uplynulých letech v rámci Industriálních stop. Cílem projektu tak není jen zaznamenávat vzpomínky na minulost, ale využít, nově kapitalizovat tento cenný statek – průmyslové dědictví, které po sobě zanechala industriální éra. Úvodní publikace je zaměřena na památky Ústeckého kraje a bude slavnostně pokřtěna 10. září coby součást Dnů evropského dědictví v Žatci. Druhý díl se zaměří na památky Karlovarského kraje a s jeho vydáním se počítá v příštím roce.
Pořadateli Industriálních stop 2011 jsou tradičně Výzkumné centrum průmyslového dědictví, Kolegium pro technické památky ČKAIT & ČSSI a Národní památkový ústav. Jako generální partner se k Industriálním stopám vrací společnost VÍTKOVICE a.s. společně se sdružením právnických osob Dolní oblast VÍTKOVICE. Partnery jsou Národní technické muzeum, záštitu přijal MUDr. Jiří Besser, ministr kultury ČR. Informace jsou průběžně zveřejňovány na www.industrialnistopy.cz, kde lze nalézt i položkový kalendář jednotlivých akcí, a Facebooku www.facebook.com/industrialnistopy.
tisková zpráva