Veletrhy a výstavy

Národní galerie – Veletržní palác představí Mies van der Rohe Award 1988–2013 – ceny Evropské unie za současnou architekturu

Ve čtvrtek 18. prosince 2014 v 19 hodin zahajuje v pražském Veletržním paláci (Dukelských hrdinů 47, Praha 7) výstava European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 1988–2013. Pořádají ji Fundació Mies van der Rohe Barcelona, Zlatý řez a Národní galerie v Praze. Výstava bude otevřena do 25. ledna 2015.

Evropská cena za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award se uděluje každé dva roky a je určena nejlepší stavbě, kterou navrhli evropští architekti a byla postavena v jedné ze 38 evropských zemí. Cena byla poprvé udělena v roce 1988 a je považována za nejprestižnější ocenění pro evropského architekta současnosti. Výstava představuje v plánech, fotografiích, textech a videofilmech 40 finalistů a laureáta Ceny, Koncertní síň Harpa v Reykjavíku na Islandu. V letošním roce, kdy Mies van der Rohe Award slaví 25 let své existence, je výstava finalistů posledního ročníku doplněná o prezentaci laureátů všech předchozích ročníků Ceny.

Během konání výstavy jsou připraveny přednášky laureátů Ceny a nositelů Zvláštního uznání pro začínajícího architekta, komentované prohlídky a debaty o současné architektuře.

V den zahájení výstavy se koná od 16.30 hodin v prostoru KORZO ve Veletržním paláci debata o současné architektuře a její veřejné roli Breaking New Ground. Debaty se zúčastní: Ivan Blasi (zástupce Fundació Mies van der Rohe, koordinátor Evropské ceny za současnou architekturu / Mies van der Rohe Award), Michal Kohout (architekt, UNIT architekti, FA ČVUT), Igor Kovačevič (architekt, CCEA, nominující expert Mies van der Rohe Award za Českou republiku), Jana Tichá (kurátorka výstavy, Zlatý řez, nominující expertka Mies van der Rohe Award za Českou republiku). Debata je součástí doprovodného programu výstavy.

tisková zpráva, wd