Veletrhy a výstavy

Ve Zlíně představí možné úpravy tradičních baťovských domků

Současné úpravy tradičních baťovských domků ve Zlíně představí výstava nazvaná Můj baťovský domek. Lidé se budou moci seznámit s vybranými devatenácti zdařilými či v nějakém ohledu zajímavými rekonstrukcemi na přehledných schématech a půdorysech, které doplní fotografie vnitřních prostor, informovala dnes ČTK autorka výstavy a architektka Jitka Ressová.
Výstava bude mít dvě části, hlavní expozice bude umístěna do baťovského čtvrtdomku na Letné v ulici Vysoká, exteriérová část bude umístěna pod Velké kino. Součástí bude také workshop nazvaný …jak se zdí, který je naplánován na 1. června. Výstava začne v sobotu, potrvá do 10. června.
Cílem výstavy je podle Ressové konfrontovat někdejší záměry tvůrců s novými požadavky a představami, které na bydlení kladou současní obyvatelé. „(Výstava) Chce přispět k úvahám o tom, jak pracovat s chráněnou lokalitou a vyvolat diskuzi o současném stavu těchto budov,“ uvedla architektka.
Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny. Ve zlínských částech Letná, Podvesná, Zálešná, Nad Ovčírnou, Lazy či Díly tak postupně vyrostlo přes dva tisíce staveb, které dodnes dávají Zlínu jeho charakteristický ráz. První domky měly mansardovou, další už rovnou střechu.
zpráva ČTK