Ekonomika

Světoví architekti míří do Prahy

Milovníci architektury slaví tento týden svátek. Uznávaní světoví architekti se v rámci mezinárodního festivalu Architecture Week sjíždí na prestižní setkání do Prahy.

 

 

Příští dva týdny patří i projektu Dny měst v Praze, v centru metropole se tak veřejnosti představují česká města, polská či slovenská kultura.


V rámci sedmého ročníku mezinárodního festivalu Architecture Week Praha 2013 se uznávaní zahraniční architekti zamíří ve čtvrtek 3. října v Brožíkově síni Staroměstské radnice na Odbornou konferenci. Letos jsou přednášky věnované tématu Ochrany hmotného kulturního dědictví v rámci Evropské unie.

„Pozvání přijali významní evropští a světoví odborníci na problematiku ochrany památek a architektonického dědictví, mezi hlavní hosty patří například Prof. Michael Turner, zástupce světové organizace UNESCO Paříž,“ uvedl ředitel festivalu Ing. Petr Ivanov.

Mezi přednášejícími se představí například Antonio Natali, ředitel florentské Galerie Uffizi, který promluví na téma nedávné restaurátorské práce v galerii a otevření nových sálů, dále Nikita Yavein (Studio 44) architekt ze Svazu architektů Ruska s přednáškou Petrohradská architektura a rekonstrukce Ermitáže.

Dalším z hostů bude i Frédéric Didier, hlavní architekt historických památek (Správa zámku a města Versailles), Carlotta Del Bianco, spoluzakladatelka a viceprezidentka, Nadace Fondazione Romualdo Del Bianco – Life Beyond Tourism Foundation in Florence nebo Mgr. Ondřej Zatloukal, vedoucí uměleckohistorického oddělení, Muzeum umění Olomouc na téma Vzorová rehabilitace památky UNESCO, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži.

Letošní ročník Architecture Weeku v Jiřském klášteře na Pražském hradě přestavuje architekturu téměř třiceti českých, polských a slovenských měst, dále moderní a historickou architekturu čtyřiceti zemí, obrazem festival ukazuje všechny památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO (745 památek ze 157 zemí světa).

„Na výstavu se nám podařilo shromáždit přes 200 maket staveb z celého světa. Návštěvníci zde uvidí minulost i současnost architektury zároveň. Zájemci o architekturu by si neměli nechat ujít přednášky v Národní technické knihovně. Mezi přednášejícími budou například Nikolaus Goetze z Německa, Jorge + Arturo Arditti z Mexika, Josef Pleskot z AP Atelieru, pozornost jistě přiláká i přednáška Bracha a Michaela Chyutina z Izraele či Fernanda Menise z Finska,“ dodává Ivanov.

V rámci festivalu Architecture Week Praha 2013 se na pražském náměstí Republiky představuje projekt Dny měst v Praze, v němž se prezentují různá česká města, polská a slovenská kultura. Nechybí ani bohatý doprovodný program pro širokou veřejnost.

Zítra se na náměstí Republiky představí město Žilina ochutnávkami místních specialit, ukázkou výroby korbáčiků a lidových uměleckých předmětů, ukázkou drátenického řemesla, spojené s výstavou, seznámí návštěvníky s historií a folklórem regionu Malá Fatra.

Sobota 5. října bude věnována polské kultuře – ve spolupráci s Polským institutem v Praze se představí polská města, zařazená na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, budou probíhat hudební vystoupení.

Den města Pardubice proběhne v úterý 8. října. Město se představí hlavními atributy – tedy koňmi a perníkem. Návštěvníci mohou ochutnat regionální produkty (například pivo Pernštejn), proběhne workshop vlastnoručního zdobení perníku a zahraje lokální kapela. Město připomene také Velkou Pardubickou steeplechase, která se uskuteční na závodišti v
Pardubicích následujícím týdnu.

Den města Znojmo se bude koná ve středu 9. října, pro návštěvníky bude připravena ochutnávka vín a jídel, cimbálová muzika, prezentace filmů o historii a současnosti města.

Ve čtvrtek 10. října se na náměstí představí slovenská kultura na Dni slovenské kultury a cestovního ruchu. Představena budou slovenská města zařazená na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, ale také další turisticky významné destinace. Prezentaci doprovodí živá hudba a vystoupení tanečního souboru.