Ekonomika

Vývoj cenových indexů stavebních a montážních prací pro rok 2019 – II. pololetí

Důležitým nástrojem pro oceňování stavebních a montážních prací je aktuální datová základna cen stavebních a montážních prací. Většina stavebních podniků vychází při oceňování stavební produkce a zpracování rozpočtů objektů a staveb z orientačních cen stavebních a montážních prací, které si upravují a modifikují dle vlastních vnitropodnikových cen a technologií. Objednatelé a projektanti většinou používají pro kontrolní a srovnávací účely orientační ceny na trhu dostupné, které porovnávají s individuálně kalkulovanými cenami zhotovitele.

V řadě případů nutí objednatel zhotovitele, aby oceňovali projekty pro výběrová řízení orientačními cenami, které produkují některé firmy, což není správné. V současné době existují v České republice dvě komplexní a udržované soustavy orientačních cen stavebních a montážních prací, které prezentují na trhu firmy RTS Brno, a. s., a ÚRS Praha, a. s. (Firma Porings, spol. s r. o., je od 1. 4.2009 dceřinou společností firmy URS Praha, a. s. Vývoj datových základen i software Porings byl ukončen k 1. 1. 2010). Tyto soustavy vycházejí ze zavedených a léta používaných ceníků a katalogů vytvořených v ÚRS Praha, a. s. Liší se však jak v cenách jednotlivých prací a materiálů, po-užitých kalkulačních vzorcích, tak ve způsobu agre-gace a výčtu nových technologií. Při souhrnném cenovém porovnání soustav lze konstatovat, že ceny stavebních a montážních prací těchto dvou systémů se pomalu srovnávají, tedy rozdíly jsou malé. Prezentované cenové soustavy obsahují asi 100 000 položek HSV, PSV, „M“ a současně i ceníky plánových cen materiálů (cca 50 tis.). Katalogy HSV a PSV jsou stavební veřejnosti k dispozici jak v tiskové formě, tak, a to především, na médiích výpočetní techniky pro automatizované zpracování rozpočtů a kalkulací stavebních objektů a provozních souborů. Důležitou podmínkou pro využívání soustav zhotoviteli, projektanty a objednateli je pravidelná aktualizace cen a norem stavebních a montážních prací. V současné době jsou data aktualizována 2krát ročně, a to vždy 

k 1. lednu a 1. červenci běžného roku. V souladu s těmito pravidelnými aktualizacemi vydávají firmy cenové zpravodaje, v nichž jsou uváděny informace týkající se vždy aktuální cenové úrovně (Cú) a současně indexy vývoje cen stavebních a montážních prací v členění dle ceníků HSV, PSV, „M.

V jednotlivých grafech jsou uváděny tři sloupce indexů, a to:
– 1. sloupec, poměr aktuální Cú/předcházející Cú,
– 2. sloupec, poměr aktuální Cú/Cú 92,
– 3. sloupec, poměr aktuální Cú/Cú 90.

Graf 1: Cenové indexy vybraných ceníků HSV – 1. částGraf 2: Cenové indexy vybraných ceníků HSV – 2. část

Grafické znázornění indexů
V této části jsou prezentovány grafy indexů uvedených níže. Tyto řady indexů jsou vypočteny váhovou sumarizací podrobných cen do zvolené agregace (ceníky, řemeslné obory, skupiny stavebních dílů, stavební díly atd.).

Tyto indexy vybraných ceníků jsou pravidelně prezentovány v půlročních intervalech a mohou být využívány stavební veřejností pro přeceňování stavebních a montážních prací. V další části jsou uvedeny grafy aktuálních indexů.

Graf 3: Cenové indexy vybraných ceníků PSV – 1. částGraf 4: Cenové indexy vybraných ceníků PSV – 2. část

Pro každý ceník jsou uvedeny tři sloupečky – viz legenda u jednotlivých grafů, kde:
Cú 19II – hodnota cenové úrovně 2. pololetí 2019 položek ceníku,
Cú 19I – hodnota cenové úrovně 1. pololetí 2019 položek ceníku,
Cú 92 – hodnota cenové úrovně konce roku 1992 položek ceníku,
Cú 90 – hodnota cenové úrovně konce roku 1990 položek ceníku.
Tato legenda se týká všech grafů.

Graf 5: Cenové indexy vybraných ceníků „M"

Závěr
Hlavním cílem článku je seznámit stavební veřejnost s orientačními indexy cen stavebních a montážních prací pro přepočet cen za jednotlivé ceníky stavebních a montážních prací a rovněž informovat o existenci komplexních datových základen orientačních cen stavebních a montážních prací a cen materiálů. Současně je důležité si uvědomit, že existuje řada kvalitních softwarových systémů, které využitím těchto cen ulehčují a výrazně zrychlují tvorbu nabídkových, orientačních a souhrnných rozpočtů staveb, stavebních objektů a provozních souborů, kalkulaci nákladů a potřeb, zpracování a vyhodnocování ofertních a výběrových řízení, zpracování harmonogramů atd. Není problém, v rámci kalkulačních systémů, měnit a doplňovat libovolné rozbory položek stavebních a montážních prací a tím objektivizovat stávající datové základny cen a norem.

PAVEL FIKAR

Ing. Pavel Fikar (*1941)
absolvoval Stavební fakultu ČVUT (1963), pracoval v n. p. IPS Praha a poté v ÚRS Praha. Od roku 1991 do 2009 byl spolumajitelem a současně technickým ředitelem firmy Porings, s. r. o. Společnost Porings je od dubna 2009 dceřinou společností ÚRS Praha, a. s.