Informace výrobců, Podlahy

Comfortfloor – tak trochu jiná podlaha

Moderní stavebnictví využívá celou řadu technologických vylepšení, která mají vliv jak na rychlost provedení stavebního díla, tak i na jeho ekonomiku při a po realizaci. Pokud se však zaměříme na podlahy, zejména na vinylovou či laminátovou klasiku, pak nových převratných technologií tolik nevidíme. Někomu se tak může zdát, že typy, vzory, formáty nebo technologie kladení podlah uvázly na mrtvém bodě.

Oživení v segmentu interiérových i exteriérových podlah však existuje, a to konkrétně u pryskyřičných podlahových povrchů. Pryskyřičné nátěrové nebo lité systémy už dávno vystoupily z pomyslné škatulky průmyslového využití. Stále častěji se začínají etablovat jako neotřelá alternativa podlah v rodinných domech a obecně v obytných prostorech. Typickým představitelem lité bezespáré podlahy je například podlahový systém ComfortFloor britské značky Flowcrete. Pojďme se na charakter tohoto systému podívat podrobněji.

Prorůstový trend

Zejména v posledních letech nachází bezespáré pryskyřičné podlahy čím dál větší oblibu u běžných zákazníků. I když se obchody předhánějí v nabídce laminátových, vinylových, textilních krytin nebo keramických a kamenných dlažeb, zákazníci stále více pokukují po něčem netradičním. Po něčem, co splní představy jak vizuální, tak i představy na rychlost provedení, finanční náročnost, snadnost provedení, technické vybavení apod. Zajímavá je možnost výškového dorovnání s ostatními podklady nebo povrchy vzhledem k samonivelačnímu účinku litých podlah.

Kompaktní skladba

Systémy pryskyřičných podlah mají všechny potřebné vrstvy kompaktně, uceleně spřaženy. Penetrační nátěr, akustická vrstva, hlavní vrstva i pečetící finální nátěr se nanášejí stejnou technologií a mají stejnou podstatu, bázi. V podlahové vrstvě nejsou ani vzduchové mezivrstvy, ale ani nesourodé materiály s rozdílnou pevností a s rozdílným složením. Lze tedy eliminovat dilatační nebo konstrukční spáry.

Tekutá konzistence pro všechny půdorysné tvary

Lité a nátěrové systémy mají unikátní výhodu v tom, že jim nevadí nepravidelný půdorys, prostupy instalací, detaily ostění, napojení na čisticí zóny nebo jiné krytiny. Tato mnohdy pro podlaháře nebo obkladače nepříjemná práce je vylitím pryskyřice nebo zatřením válečkem a štětcem vlastně vyřešena. Ano, je třeba oblepit napojení na svislé konstrukce, ale práce se samolepicí ochrannou páskou je tak asi jediná drobná nevýhoda.

Hladký a hygienický povrch

Nespornou výhodou je jednolitý, čistý a hladký povrch. Hladkost v tomto případě znamená perfektně připravený pro očistu a hygienický provoz, chemickou odolnost vůči standardním čistidlům. Nikoli však mimořádnou kluznost při vlhkém povrchu. Protiskluznost se upravuje složením hlavní vrstvy, zrnitostí plniva (vsypu) nebo finálním protiskluzným lakem. Záleží na individuální potřebě, druhu místnosti a intenzitě výskytu vlhkosti.

Comfortfloor – tak trochu jiná podlahaComfortfloor – tak trochu jiná podlahaComfortfloor – tak trochu jiná podlaha

Inovativní řešení

Pokud někdy v minulosti byly používány pryskyřičné systémy, pak k nim automaticky platil přívlastek tvrdost a smrad. Tato fikce již neplatí. Pokud mluvíme o pryskyřičných systémech, tak sice platí, že se míchají 2–3 složky dohromady, ale zcela určitě se používají sloučeniny bez obsahu rozpouštědel nebo jiných chemikálií s nepříjemným a dlouhodobým zápachem.

Stejně tak měkký pocit při nášlapu na polyuretanovou podlahu přináší na lité podlahy zcela jiný náhled. Přidáme-li k tomu ještě tu skutečnost, že Flowcrete přišel s revoluční dvousložkovou akustickou mezivrstvou (útlum 16 dB), pak dostáváme zcela adekvátní a mnohem lepší alternativu ke klasickým podlahám:

Řešení pro všechny podklady v interiéru i exteriéru

Rozhodnutí pro určitý systém pryskyřičné podlahy závisí na zodpovězení si několika otázek:

▪ Chci to do interiéru nebo na venkovní plochu pod zatížení UV zářením a jinými povětrnostními podmínkami?
▪ Jak veliké bude možné mechanické zatížení? Jak intenzivní chemické čistidla používám? Pracuji v dílně i s oleji nebo rozpouštědly?
▪ Jak vysokou vrstvu budu potřebovat? Chci jen barevně sjednotit povrch, nebo i dorovnat výškové nerovnosti?
▪ Kam to použiji? Do chodby, předsíně, garáže, nebo i do kuchyně, pokoje, pracovny? Hodila by se taková podlaha na terasu, balkon nebo dokonce do bazénu?

Všechny takové a jim podobné otázky je třeba si položit, abychom mohli navrhnout tu správnou skladbu, strukturu, technologii a kalkulaci.

Barevná škála

To, co umí fotografové a kreativní tvůrci při návrzích klasických elastických podlah nebo dlažeb, to lze velice snadno přenést do litých podlah. Nejen aplikací fototapety pod transparentní polyuretanový lak, ale i vlastní kombinací barev a systémů. Vznikají tak různé pohledové plochy, které mohou kouzelně oživit interiér i exteriér.

A pokud se během následujících let rozhodnete pro změnu, přestane být stávající design moderní nebo nebude zcela ladit s novým bytovým zařízením nebo doplňky, žádný problém. Před vámi bude naprosto rovný, hladký a pevný podklad, který se jen očistí, odmastí, lehce přebrousí a může se nanést jiná skladba podlahy nebo barevná vrstva. Bez bourání, bez prachu a bez námahy.

podle podkladů společnosti Tremco CPG