Informace výrobců, Střechy

Generální oprava zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí finišuje

V červenci byla dokončena 2. etapa generální opravy zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Působivá sgrafitová fasáda je opět k vidění v plné své kráse bez lešení. Pokud máte cestu kolem, až do poloviny října zde můžete zhlédnout výstavu Staroveský zámek v běhu času. Zámek ve Staré Vsi nad Ondřejnicí se řadí k nejvýznamnějším renesančním památkám na severní Moravě. Projekt jeho generální opravy byl vypracován v roce 2000 a průběh byl rozdělen do dvou etap. Rekonstrukce byla spolufinancována z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu a celkově vyšla na 38 miliónů korun.

Osud této renesanční památky neblaze poznamenala válka. Při osvobozování Ostravy v roce 1945 byl zámek poničen dělostřelbou a shořela věž s barokní bání. Její replika byla na jaře letošního roku slavnostně osazena a stala se dominantou zrekonstruované střechy. Autentický charakter vtiskla zámku citlivě zvolená keramická taška „francouzského typu“, která vystřídala prejzy, dodané na střechu po válce. „Pečlivě jsme vybírali odstín krytiny a porovnávali různé vzorky tašek v režné úpravě. Chtěli jsme, aby střecha působila v ploše co nejpřirozeněji, neměla zářivý odstín červené, ale červenohnědé. Nezávisle na sobě jsme se všichni shodli na jednom anonymním vzorku. Jak se následně ukázalo, šlo o pálenou tašku Granát 11 od BRAMACU,“ líčí výběr krytiny starosta obce Ing. Dalibor Dvořák.

Generální oprava zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí finišuje, taškou Granát 11 přispěl i BramacGenerální oprava zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí finišuje, taškou Granát 11 přispěl i Bramac

Režná úprava je základním provedením keramických, pálených tašek a de facto znamená bez povrchové úpravy. Na probarvení materiálu má vliv kvalita a složení surovin, ze kterých se keramické tašky vyrábí. Režné tašky od BRAMACU skutečně disponují ve srovnání s jinými vzorky výjimečným odstínem a důvod je prostý. Výrobce je vyrábí ve výrobních závodech v Německu, a jak je známo, německá ložiska jílovité hlíny se řadí k těm nekvalitnějším v Evropě.

„Práce na opravě zámku ale zcela nekončí. Bude potřeba dodělat věci, které projekt neřešil, tedy hlavně rekonstrukci zámeckého schodiště, sloupů na nádvoří a další drobné stavební úpravy. Poté připravíme finální projekt obecní knihovny, tak aby mohla být v roce 2020 zprovozněna,“ odhalil další plány obce Dalibor Dvořák.

podle podkladů společnosti BRAMAC střešní systémy