Informace výrobců, Střechy

Okapy v zimě – jak zabránit poškození

Jakákoli opatření, která by zabránila deformaci podokapních žlabů vlivem sjíždějícího sněhu, je zapotřebí provést dřív, než se sníh na střeše objeví. Nejlépe je však myslet na ochranu již v průběhu realizace stavby. Na deseti metrech zmrzlého okapového žlabu při uvažování rampouchů o délce 50 cm se nachází téměř půl tuny zmrzlé vody! Takovou zátěž nemusí každý okap vydržet.
 
Účinná řešení ochrany okapů před sněhem a ledem
1. Jako jednu z alternativ, lze použít systém zpevňujících úchytů žlabů STAG, které celý okap zpevní. Pro ještě lepší zpevnění podokapního žlabu doporučuji používat zpevňující úchyt žlabu STAG v kombinaci se zdvojenými háky.
 
2. Dalším řešením je zapuštění okapového systému pod úroveň dráhy sjíždějícího sněhu, což lze provést pouze v některých případech. I toto řešení doporučují zkombinovat se zdvojenými háky pro větší pevnost žlabu. (U tohoto řešení je třeba si uvědomit, že bude podokapní žlab více vzdálený od okapové hrany střechy a ne každému bude toto vyhovovat po estetické stránce.)
 
3. Jednou z dalších možností je na zimní období demontovat okapový systém, což bylo zvykem zvláště v horských oblastech, pokud byste se rozhodli pro tento způsob řešení, je pro Vás ideální okapový systém Lindab Rainline, neboť ho lze díky technologii stavebnicového systému snadno sestavit i demontovat.
 
4. I přesto, že se nám nabízí několik způsobů řešení ochrany podokapního žlabu, v horských oblastech bych se držel použití kvalitních sněhových zábran například z řady Lindab PROTECT nebo SAFETY.
 
Jak zabránit zamrznutí okapů 
Mezi další zimní problémy patří zamrznutí vody u okapové hrany a v okapovém systému. Tvoření ledových valů je ve většině případů spojeno s nedostatečně zatepleným podkrovím. Teplo, které proniká přes izolaci střešního pláště, způsobuje odtávání sněhu i v případě, kdy je venkovní teplota pod bodem mrazu. Odtávající voda pak doteče až na „studenou“ okapovou hranu, která již není prohřívaná unikajícím teplem z podkrovních místností, a začne zamrzat. V těchto místech se tvoří ledový val, který může dosáhnout nečekaných rozměrů a způsobit poškození nejen okapového systému, ale i fasády či oken. Toto se může dít také v případě, kdy máme střešní plášť dobře izolovaný, ale částečně se nachází ve stínu a částečně je plocha ohřívána od dopadajících slunečních paprsků. V takovýchto případech, kdy již nelze zasáhnou do skladby střešního pláště nebo kdy zamrzání vody ovlivňují extrémní povětrnostní podmínky, je nutná instalace protizámrazových systémů.
 
Firma Lindab doporučuje kvalitní a prověřený systém NO FROST Stiebel Eltron se značkou AEG Haustechnik.
 
 
NO FROST automatický systém pro střechy a okapy nabízí úsporné řešení pro temperování okapů a šikmých střech. Bez přehánění můžeme mluvit o malé meteorologické stanici. Systém se skládá z hlásiče mrazu a ledu a propojeného teplotního a vlhkostního „all in one“ snímače, který včas, tzn. těsně před tím, než začne mrznout (+2 oC.), sepne a zamezí tvorbě ledu. S nižší venkovní teplotou automaticky proporcionálně mění topný výkon. Díky včasnému spínáni topného kabelu dochází k výrazným úsporám energie, neboť temperovaní je spuštěno skutečně až tehdy, když je to potřeba.
Další informace najdete na www.lindabstrechy.cz a www.aeg-hc.cz.
Marek Dítě,
produktový manažer firmy Lindab