Dřevěné a montované konstrukce, Informace výrobců

Systémy značky Isover do dřevostaveb

Divize ISOVER, která je součástí skupiny Saint-Gobain Construction Products CZ, je již desítky let odborníkem v oblasti zateplování a izolačních materiálů. Díky neustálému vývoji a inovativnímu přístupu drží krok s moderními technologiemi a metodami ve výstavbě. Dřevostavby patří k oblíbeným formám bydlení, i proto Isover vyvinul několik produktů, které dřevostavbě pomohou být plně funkčním domem, a to jak v oblasti tepelné izolace, tak akustiky či požární bezpečnosti.

Možností jak dřevostavby zateplit je mnoho, vždy však záleží na konkrétním očekávání majitele. Nejčastěji se zateplení provádí vložením tepelné izolace do připravených roštů obvodové stěny, která se následně z obou stran zaklopí pomocí desek, často na bázi dřeva či sádrovláknitých materiálů. Speciálně pro potřeby dřevostaveb Isover vyvinul desky z minerální vlny Isover Woodsil, které vlastnostmi naprosto zapadají do všech vnějších i vnitřních stěn či prefabrikovaných konstrukcí. Největšími přednostmi jsou nehořlavost dosahující stupeň třídy reakce na oheň A1, velmi dobré tepelněizolační vlastnosti, kdy λD = 0,035 W/m.K a výborná akustická pohltivost. Samozřejmě bychom výčet měli rozšířit i o velmi nízký difuzní odpor, ekologickou a hygienickou nezávadnost, dlouhou životnost nebo například odolnost proti dřevokazným škůdcům, hlodavcům a hmyzu. Stejně jako všechny minerální izolace v deskách umožňuje i Isover Woodsil velmi snadnou manipulaci při aplikaci.

Pro plně funkční dřevostavby je důležitá také práce s vlhkostí. Jako v každém opláštění budovy je i zde potřeba zvážit využití parobrzdy či parozábrany, aby nenavlhly dřevěné konstrukce včetně izolací. Zde je geniálním a patentovaným pomocníkem parozábrana Isover Vario KM Duplex UV a její vylepšená verze Isover XtraSafe, která byla vyvinuta tak, aby v zimním období vlhkost z interiéru nepropouštěla, v létě naopak dokáže „větrat“ a pomáhá vysušit případnou vlhkost v dřevěné konstrukci či minerální izolaci.

V neposlední řadě je třeba zmínit půdní prostory. Kromě obvodových stěn a příček, je možné materiálem Isover Woodsil zateplit i prostor mezi krokvemi či obytné podkroví, aby nám teplo neunikalo střechou. V neobydlených půdách pak Isover nabízí úsporné systémové řešení při zachování tepelněizolačních, odkládacích a zároveň pochozích vlastností půdy systém Isover STEPcross.

Jedná se o kombinaci minerální vaty a EPS. Systém Isover STEPcross využívá pevnosti EPS trámců v kombinaci s tepelnou účinností měkčích desek z minerálních vláken. Aplikace je jednoduchá, bez tepelných mostů a s minimálním zatížením stropu. 

Skladba systému ISOVER STEPcross

Skladba systému Isover STEPcross:
– záklop OSB desek, případně fošen;
– výplňová minerální vlna formátu 600×1200 (Isover Orsik, Isover UNI);
– Isover TRAM EPS + ISOVER KŘÍŽ EPS;
– montážní prkno o šířce 100 mm;
– parozábrana Isover VARIO KM Duplex UV.

Zateplení podlahy půdy patří mezi nejefektivnější, a přitom často opomíjené použití tepelné izolace v domě. Teplo stoupá vzhůru a v případě nezateplené podlahy se nám hromadí v půdním prostoru. Pokud tento prostor využíváme k bydlení, máme izolaci ve střešní rovině a není nutné podlahu půdy izolovat. Pokud ale půdu nevyužíváme nebo nám slouží pouze jako sklad běžně nepoužívaných věcí v domě, měli bychom tuto podlahu dostatečně odizolovat.

Úsporným řešením při zachování tepelněizolačních, odkladových a zároveň pochozích vlastností půdy je kombinace minerální vaty s pěnovým polystyrenem.

Minimální tloušťka tepelné izolace pod nevytápěnou půdou je v některých případech již 160 mm, doporučená je ale vždy o něco vyšší. Na této tloušťce začínají i skladby systému Isover STEPCross. Isover EPS Kříže ze speciálního tvrzeného polystyrenu a i nosné trámky jsou k dispozici v tloušťkách 160–300 mm. Aplikace systému je velice jednoduchá – viz obr. Na parotěsnou zábranu se připraví nosná část z tvrzeného pěnového polystyren a vzájemně se slepí PUR lepidlem. Do takovéhoto roštu se následně klade minerální tepelná izolace, která se na závěr přiklopí pochozími OSB deskami, které se šroubují do montážního prkna lepeného na EPS rošt.

Před montáží je nutno zajistit parotěsnost s použitím folií Isover Vario KM Duplex s doplňky (pokud není již zajištěna jinak)Nosné kříže z EPS 100x500 x výška dle volby 200–300 mm zajišťují snadné rychlé sesazení. EPS spoje možné pro lepší manipulaci slepit PUR lepidlem.Rošt se sestaví na světlou šířku 595 mm pro ideální vkládání izolace o šířce 600 mm (Isover Orsik, Isover Uni) – případné nerovnosti vyrovnáme broušením EPS

Nanesení speciálního PUR lepidla na spojení dřeva a EPS po celé délce konstrukcePřilepení prkna šíře 100 mm – doba zaschnutí spoje je přibližně 1 hodina. Možnost kontroly vzdáleností a případná úprava, připraveno pro vkládání minerální izolace.Vkládání bez řezání izolace Isover Orsik (Isover Uni) 600x1200 mm. (Doporučujeme položit dvě vrstvy na vazbu.)

Izolaci pouze půlíme pro překrytí spojů bez dalšího řezání na rozměr. Vyplnění mezer minerální izolací, kontrola detailů.Zaklopení deskou např. OSB 3 P-D 22(18) mm dle doporučení výrobce desek na vazbu (alternativou prkna, fošny). Desky se přichytí vruty 4x45 mm 4–5 ks na bm. Mezera 2–3 cm pod záklopem umožní případné odvětrání.

Doporučené montážní postupy, technické listy i možnost nakoupit naleznete na www.isover.cz.

podle podkladů společnosti Saint-Gobain Construction Products, divize Isover