Informace výrobců, Střechy

Výběr bezpečnostních protisněhových prvků střech

Meteorologové varují, že se máme připravit na tuhé zimy. Štěpán Lášek ze společnosti Lindab, která vyrábí ochranné střešní prvky a střešní krytiny, určené i do extrémních podmínek, připravil základní přehled bezpečnostních prvků střech.
Základní druhy střešních bezpečnostních prvků proti sněhu
Správně hovoříme vlastně o bezpečnostním systému střech, protože obsahuje široký sortiment prvků zajišťujících jak bezpečný pohyb osob po střeše, tak ochranu střechy, okapů a přilehlých prostor před náporem sněhu. Sněhové zachytávače mohou být trubkové (někdo je nazývá tyčové), které jsou tvořeny dvěma nebo třemi trubkami nad sebou a vytvoří 20 až 30 cm vysokou zábranu. Ta zabrání, aby těžký a mokrý sníh nahromaděný na střeše sjel nekontrolovaně dolů a způsobil škodu.
Dalším typem jsou sněhové zábrany deskové. Ty jsou tvořeny kovovým roštem nebo perforovanou deskou (proto deskové). Existují také atypické sněhové zábrany, například speciální háky, do kterých se obvykle vkládá dřevěná kulatina. Důvod použití je především estetický, např. pokud se stavba nachází v přírodní rezervaci.
Dalšími bezpečnostními prvky jsou rozrážeče sněhu nebo speciální tašky s výstupky. Ty ovšem neslouží k udržení sněhu na střeše, ale pouze sjíždějící masu sněhu roztrhají na menší díly, které odpadávají z okapové hrany po menších kusech.
 
Na čem záleží při výběru sněhových zachytávačů a zábran
Obecně záleží na sněhové oblasti, na délce střechy od okapu k hřebeni a jejím sklonu. Výběr a především počet zábran určují tabulky výrobce zábran. Sněhové pásmo je dáno tzv. sněhovou mapou, která je přílohou normy „Zatížení stavebních konstrukcí“ a je vytvořena dle podkladů Hydrometeorologického ústavu. Platí, že čím delší bude střecha, tím více sněhu bude působit na sněhovou zábranu, která je namontována nad okapem. Stejně tak platí, že čím bude větší sklon střechy, tím větší kinetický nápor může být sněhem vyvinut na sněhovou zábranu. Vyšší sněhové oblasti vyžadují instalovat zábrany dokonce v několika řadách, aby se váha sněhu rozložila po dvou, třech, čtyřech metrech v délce střechy. Ve Skandinávii, kde panují extrémní podmínky, se osvědčil systém Lindab Protectline, který lze bezesporu doporučit i do českých hor. Například trubkové protisněhové zábrany mohou obsahovat až 3 trubky nad sebou, takže množství zadrženého sněhu je enormní. Naopak v nížinách a běžné zástavbě je pak dostačující odlehčený a levnější systém Safety. Výběr zachytávačů a ostatních bezpečnostních prvků rozhodně doporučuji konzultovat s projektantem a výrobcem krytiny. Případně, že jde o starší rodinný domek nebo nevyhovující krovy, je třeba poradit se také se statikem.
 
Jak se zachytávače na střeše správně rozmisťují
V případě vyššího zatížení a potřeby více řad zábran musí být jednotlivé řady rozmístěny rovnoměrně po celé délce střechy. Pokud máme stavbu v mírnější sněhové oblasti a zábrany masu sněhu udrží v jedné řadě, nainstaluje se zábrana pouze k okapové hraně. Pokud se jedná o nějakou vyšší sněhovou oblast a bude tím pádem třeba použít například dvou řad, umístí se druhá řada do poloviny délky střechy, myšleno po sklonu. Většina území se nachází v 1. až 4. sněhové oblasti, kde je průměrná hodnota zatížení sněhem mezi 70 a 250 kg sněhu na m2, což odpovídá 14–40cm vrstvě mokrého sněhu. V horské oblasti však bývá zatížení střechy vyšší než 320 kg/m2. Neznamená to ovšem, že by sněhové zábrany musely být po celém obvodu střechy. Samozřejmostí jsou nad vchody, chodníky, parkovišti nebo tam, kde potřebujeme chránit přilehlý majetek. Naopak v místech, kde nebezpečí nehrozí, si můžeme dovolit nechávat sníh ze střešních ploch volně sjíždět. Ulehčíme tak krovům a vyhneme se potížím s rychlým táním větší masy sněhu v jarních měsících.
 
Nerozhoduje materiál, ale funkčnost
Není ani tolik důležitý materiál, z něhož je zachytávač vyroben, ale spíše bezchybná funkce zábran a jejich vhodnost pro danou krytinu. Důležité je, aby měl systém odpovídající evropský atest a garantovanou nosnost, která záleží také na použitém materiálu, ale zejména na způsobu a četnosti kotvení prvků do střešní krytiny. Rozhodně neřešte ochranu svého domu samovýrobou nebo svépomocí. Z praxe známe případy, kdy majitelé doplatili na to, že si nechali místo originálních zachytávačů namontovat klempířem vyrobené zábrany, které nevydržely nápor sněhu, a pojišťovna odmítla škodu hradit právě z důvodů neoriginality systému. Nehledě na to, že padající sníh může kromě hmotných škod způsobit i vážná zranění a ta se vyčíslit nedají.
 
Pro více informací, návrh a výpočet vhodného zastřešení a bezpečnostních systémů nebo cenovou kalkulaci kontaktujte: stepan.lasek@lindab.com, www.lindabstrechy.cz; www.lindab.cz.
podle podkladů společnosti Lindab