Komerční prezentace

Stavíte? Víte, jak vybírat dodavatele elektřiny?

Pokud stavíte nový dům, je třeba zde včas vybudovat přípojku elektrického proudu a zvolit si obchodního dodavatele. Jak v současné době získávají dodavatele zcela nová odběrná místa? Jak takového dodavatele vybrat?

Trh s elektřinou se v poslední době otřásl v základech. Zatímco dříve platilo, že každý nový odběratel byl vítán a ti s velkou spotřebou získávali speciální nabídky, nyní není tak snadné novou smlouvu získat za výhodných podmínek. Ještě nedávno dokonce většina dodavatelů elektřiny nové zákazníky nenabírala vůbec.

To se nyní díky zastropování cen elektřiny změnilo a získat nového dodavatele lze i v případě, že má zákazník velkou spotřebu elektřiny. Ačkoliv mají díky zastropování cen elektřiny ceny jisté, rozhodně neplatí, že mohou zvolit kteréhokoliv dodavatele. Proč má i nyní smysl usilovat o nejlevnější elektřinu a nejsolidnějšího dodavatele?

Nový zákazník a zastropování cen elektřiny

Po celý rok 2023 platí maximální ceny elektřiny, a to 6050 korun za megawatthodinu silové elektřiny, což je neregulovaná část ceny elektřiny. To znamená, že zákazník nebude po celý tento rok platit více. Jaká bude situace v roce 2024 můžeme těžko předvídat. Vláda oznámila, že zastropování cen elektřiny bude pokračovat podle aktuální situace. Ceny elektřiny pro nové zákazníky se dnes pohybují kolem 10 000 korun za megawatthodinu elektřiny a výše.

Díky zastropování cen elektřiny zákazník tuto cenu nebude platit, vše co je nad strop za něj dorovná stát podle mechanismu, který se právě ustanovuje. Pro nové zákazníky to tedy znamená, že pro ně pro rok 2023 platí cena zhruba do 9000 korun za megawatthodinu, přesná cena závisí na tom, v jaké distribuční sazbě elektřinu odebírají a dále na využívaném jističi.

Fixovat nebo ne?

Dodavatelé elektřiny v současné době nabízejí ceny, které jsou o dost vyšší, než je nastavený cenový strop. Jejich ceny elektřiny se přizpůsobují ceně na burze. Ta byla nejvyšší na konci srpna 2022, kdy dosáhla 980 EUR za megawatthodinu, nyní se pohybuje kolem 240 EUR za megawatthodinu. Hovořit o dalším vývoji by bylo věštěním z křišťálové koule, vývoj ceny elektřiny závisí na mnoha dalších faktorech, jako je situace na Ukrajině, vývoj ceny plynu a jeho dostupnost a postoj Evropské unie k Zelenému údělu.

Nicméně spíše se předpokládá, že ceny elektřiny již neporostou, naopak že nás čeká zlevnění. Proto se jako nevýhodné jeví v současné chvíli smlouvy s fixovanou cenou elektřiny na více než jeden rok. Pokud by totiž zastropování cen v roce 2024 nepokračovalo a zároveň by ceny elektřiny klesly, zákazník například s dvouletou fixací by byl v roce 2024 vystaven nutnosti hradit skutečné ceny, které si domluvil, a ty jsou nyní velmi vysoké. Pokud si zákazník domluví fixaci, nemůže odejít podle svého uvážení a za odchod je penalizován.

Jako nejvýhodnější závazek se tak v současné době ukazuje buď fixace pouze na rok 2023, nebo smlouva na dobu neurčitou, kterou může zákazník vypovědět kdykoliv s tříletou výpovědní lhůtou. Zároveň platí to, že je třeba dodavatele na rok 2024 řešit včas, tedy s předstihem několika měsíců. Jen tak se nedočkáte nepříjemného důsledku velkého zdražení elektřiny.

Komerční prezentace