iMaterialy

portál časopisů Materiály pro stavbu a Stavitel pro odborníky ve stavebnictví

Odebírat newsletter

iMaterialy


iMaterialy > Materiály > Plasty pro stavebnictví a architekturu 13 – Polyvinylchlorid (PVC)

Materiály

obrazek-(5) 69814

Plasty pro stavebnictví a architekturu 13 – Polyvinylchlorid (PVC)

7. 5. 2008

Polyvinylchlorid je jedním z nejstarších a nejpoužívanějších plastů. Příčinou jeho mimořádného rozšíření jsou poměrně levné způsoby výroby a významné vlastnosti, jako např. snadná zpracovatelnost, schopnost želatinace s různými změkčovadly, značná chemická odolnost, dobrá tepelná odolnost. Přibližně polovina z celosvětově vyráběného množství PVC se používá ve stavebnictví. V posledních letech celosvětová kampaň ekologických hnutí vyvolala obavy z vlivu PVC na životní prostředí a lidské zdraví.


Z historie PVC
PVC, dnes jeden z nejmasověji vyráběných plastů, měl poměrně skromné začátky. Poprvé byl připraven koncem 19. století, dlouho však nemohl najít své komerční uplatnění. V roce 1931 Waldo Semon ve firmě BF Goodrich (USA) zkoumal možnosti spojování přírodního kaučuku s kovem. To se mu nikdy nepodařilo, ale zahříváním PVC v rozpouštědlech s vysokým bodem varu se mu podařilo vyrobit měkčený PVC. Jeho objev byl dlouho považován za laboratorní kuriozitu – až do 2. sv. války, kdy byl úspěšně využit jako náhrada nedostatkového přírodního kaučuku pro výrobu pneumatik. V té době se PVC stal strategickým materiálem na elektroizolaci kabelů. V 50. letech 20. století byly vyvinuty nové typy tvrdého (neměkčeného) PVC jako levnější nekorozivní náhrada kovu na výrobu trubek, potrubí a rour. Díky zdokonalení extruzních technologií se začaly koncem 50. let vyrábět první okenní profily z PVC. Dnes je PVC druhým nejvíce vyráběným komoditním plastem po polyetylénu.
 
Výroba PVC
PVC vzniká řetězením molekul sloučeniny vinylchloridu. Molekula vinylchloridu je tvořena pouze atomy uhlíku, vodíku a chlóru. Protože molekula chlóru je relativně objemná, představuje obsah chlóru v PVC hmotnostně asi 56 %. Základními surovinami pro výrobu PVC jsou chlorid sodný (kuchyňská sůl) a ropa, případně zemní plyn. Chlorid sodný se rozloží působením elektrického proudu na chlór, vodík a hydroxid sodný. Ropa se v rafinériích štěpí na etylén. Sloučením etylénu a chlóru vzniká etylén dichlorid (EDC), z něhož se odštěpením molekuly HCl vyrábí vinylchlorid (VCM) – monomer – základní stavební jednotka PVC. Při procesu polymerace jsou molekuly vinylchloridu spojovány do řetězců molekul PVC. Takto vyrobený PVC má formu bílého prášku.
 
Graf: Aplikace PVC (data z roku 2004)

Graf: Aplikace PVC (data z roku 2004)

Vlastnosti PVC
PVC má vynikající schopnost snášet se s širokou řadou nejrůznějších aditiv, která ovlivňují a předurčují mechanické vlastnosti, světelnou a povětrnostní odolnost, barvu a elektrické vlastnosti výrobku. Důsledkem je extrémní variabilita PVC, která vede k širokému spektru výrobků od kabelů, elektroinstalačních profilů, součástí a krytů elektrických přístrojů přes potrubí, okenní profily, dětské hračky až k obalům na krevní deriváty. Výrobky z PVC mohou být tuhé nebo ohebné, barevné, opalescentní nebo průhledné, izolanty nebo vodiče. Není jeden PVC, ale celá široká skupina výrobků z něj, na míru připravená pro každou konečnou aplikaci.
Na rozdíl od většiny ostatních termoplastů, většina aplikací PVC má životnost mezi 10 až 100 lety. To vyžaduje dobrou trvanlivost a té je dosaženo pomocí tepelných stabilizátorů.
Obr. 1: Hotel Puerta De América, Madrid (foto archiv Polytrade CE)

Obr. 1: Hotel Puerta De América, Madrid (foto archiv Polytrade CE)

 
Stabilizátory
Stabilizátory jsou nezbytnou přísadou ve všech výrobcích z PVC. Napomáhají odolávat dennímu světlu, zvětrávání a stárnutí za tepla, mají rovněž významný vliv na jeho fyzikální vlastnosti. Výběr stabilizátoru závisí na uživatelské aplikaci a na dalších faktorech včetně technických požadavků, které jsou kladeny na koncové produkty z PVC, schvalovací požadavky a cenu.
Hlavními složkami stabilizátorů jsou kovová mýdla, kovové soli a organické látky. Dříve se používaly především sloučeniny olova, baria, pro některé aplikace i kadmia. Problém toxicity těžkých kovů není přenášen na samotné výrobky z PVC. Pokud je stabilizátor jednou zabudován do struktury PVC, nelze jej uvolnit a migruje z něj pouze v nepatrné míře. Migrace olova z PVC vodovodních trubek byla pečlivě studována po řadu let a ve většině evropských států je použití olovnatých stabilizátorů pro tuto aplikaci povoleno. Přesto pod tlakem ekologických hnutí jsou vyvíjeny k životnímu prostředí přátelské typy stabilizátorů, založené na organických solích vápníku a zinku.
 
Změkčovadla
Pro pružné aplikace PVC (jako například oplášťování kabelů nebo podlahové krytiny) se používají změkčovadla. Nejvíce používanou skupinou změkčovadel jsou ftaláty, kapaliny bez zápachu, bez barevného zabarvení, v přítomnosti kyslíku biologicky odbouratelné. Nejvýznamnějším ze ftalátů (co do objemu spotřeby) a také nejprozkoumanějším je DEHP (Di-(2-ethylhexyl) ftalát), který se používá jako změkčovadlo více než 50 let. V současnosti je jediným změkčovadlem doporučeným evropským lékopisem jako látka vhodná pro měkčené jednorázové lékařské pomůcky, krevní vaky a hadičky.
 
Použití PVC ve stavebnictví
PVC je pro stavebnictví velmi důležitým polymerem a přes 50 % jeho celosvětové výroby se uplatňuje právě v tomto sektoru. Využívá se především nehořlavosti PVC. Díky vysokému obsahu chlóru se PVC obtížně zapaluje a samovolně nehoří.
Okenní a dveřní profily
Profily z PVC mají dlouhodobou životnost, minimální potřebu údržby, jsou odolné proti hnilobám a velmi snadno se vyrábějí.
Potrubní systémy
Kanalizační potrubí z PVC má vynikající technické vlastnosti. Potrubí může být hladké, korugované nebo vícevrstvé. Korugované (žebrované) provedení u potrubí zvyšuje tuhost a snižuje hmotnost, přitom toto potrubí má hladké vnitřní stěny, které umožňují volný a plynulý tok.
Vícevrstvé potrubí má střední vrstvu vyrobenou z recyklátu (až 60 % recyklátu) nebo z napěněného PVC (až 35% snížení hmotnosti), vnější a vnitřní tenké stěny jsou z celistvého panenského PVC.
Obr. 2: Kanceláře firmy Bristol-Myers-Squibb, grafika vytvořená z PVC folií firmy 3M (foto Filip Šlapal)

Obr. 2: Kanceláře firmy Bristol-Myers-Squibb, grafika vytvořená z PVC folií firmy 3M (foto Filip Šlapal)

Obr. 3: Kanceláře firmy Cetelem

Obr. 3: Kanceláře firmy Cetelem

Obklady a fólie
PVC fasádní obklady se vyznačují dlouhou životností a minimální údržbou. Díky své trvanlivosti, dobrým tepelněizolačním vlastnostem a velmi dobré odolnosti proti UV záření a povětrnostním podmínkám mohou obklady sloužit po desítky let.
PVC fólie střešní i izolační se snadno instalují, jsou vodotěsné a odolné i vůči agresivním vodám, nevyžadují údržbu a jsou cenově výhodné.
Podlahoviny
PVC je nejvýznamnějším materiálem pro výrobu podlahových krytin. Podlaha z PVC je levná, trvanlivá, dobře drží teplo a snadno se čistí. Nároky na její údržbu jsou minimální, je hygienická a nehořlavá. Jednotlivé části PVC podlahovin lze poměrně snadno spojovat svařováním.
Recyklace a likvidace PVC
Většina výrobků z PVC má dlouhou životnost (ve stavebnictví 50–100 let), množství vysloužilých PVC výrobků v odpadech je zatím relativně nízké. Přesto už jsou vyvinuta recyklační schémata aplikovatelná na PVC.
Čisté PVC je možné recyklovat poměrně snadno. V Evropě jsou využívány i recyklační postupy pro finální výrobky, kde PVC je kombinováno s jinými materiály (např. plastová okna jsou kombinací PVC, skla, pryže a kovu). Pro recykláty se nabízí široký okruh aplikací, včetně zpětného využití pro aplikaci původní (okenní profily, střešní a podlahové krytiny) nebo zcela odlišné (z lahví tkaniny nebo trubky).
Obr. 4: Flexilight, kabely z pružného PVC

Obr. 4: Flexilight, kabely z pružného PVC

PVC lze bez ekologických rizik likvidovat na skládkách nebo ve spalovnách, kde jsou ekologické parametry likvidace dosahovány vysokými pracovními teplotami, přebytkem kyslíku a účinnými filtry škodlivých zplodin. Další, i v ČR využívanou možností, je energetické zhodnocení plastových odpadů v cementářských pecích, kde obrovský přebytek slínku zásadité povahy znemožňuje vznik nebezpečných plynných sloučenin. Nejnovějším trendem recyklace směsných plastových odpadů je jejich zkapalňování společně s uhlím. Výsledným produktem je směs organických látek podobná ropě. Tato zařízení pracují zatím jen v Japonsku, USA a Německu.
 
Ekologické aspekty PVC
Ekologická hnutí se snaží dosáhnout úplného zákazu používání PVC a jeho náhrady alternativními materiály. Obavy ekologů vyvolává především přítomnost chlóru v molekulách PVC, ftaláty používané jako změkčovadla a těžké kovy ve stabilizátorech PVC. Po mohutné kampani zaměřené proti hračkám z měkčeného PVC určeným pro nejmenší děti byly přezkoumávány dostupné vědecké informace a prováděny nové testy. Na základě jejich výsledků Americká komise pro bezpečnost výrobků pro spotřebitele (CPSC) v roce 2003 jednomyslně rozhodla, že hračky vyrobené z PVC jsou bezpečné.
Obr. 5: Profily plastových oken z PVC

Obr. 5: Profily plastových oken z PVC

Obr. 6a: Kanalizační trubky a tvarovky z PVC

Obr. 6a: Kanalizační trubky a tvarovky z PVC

Obr. 6b: Kanalizační trubky a tvarovky z PVC

Obr. 6b: Kanalizační trubky a tvarovky z PVC

Technologický vývoj vede ke zdokonalování výroby PVC a snižování jeho možných vlivů na životní prostředí. Těžké kovy ve stabilizátorech jsou postupně nahrazovány neškodnými sloučeninami, dokonalým spalováním PVC a jiných odpadů s obsahem chlóru v moderních spalovnách se minimalizuje vznik dioxinů. Celosvětová spotřeba PVC neustále roste. Vzhledem k jeho ceně, vlastnostem a možnostem daným technologickými inovacemi zřejmě k omezení výroby PVC v nejbližší době nedojde.
 
Ing. Ivana Vejražková (*1967)
absolvovala VŠCHT v Praze. Pracuje ve firmě Happy Materials, která se zabývá konzultační činností v oblasti polymerních materiálů a která vytváří databáze materiálů.
Zdroj: www.plastics.com, www.ecvm.org, www. pvcforum.org
Vstup do diskuse (0)  



≡ Menu

  • Nomenklatura |
    • Aktuality
      • Přednášky, exkurze
      • Projekty
      • Personálie
      • Knihy
      • Věda a výzkum
      • Konference, semináře
      • Soutěže
      • Veletrhy a výstavy
      • Průmysl a obchod
      • Názor
    • Informace výrobců
    • Beton
    • Dřevěné a montované konstrukce
    • Fasádní pláště
    • Inženýrské sítě
    • Podlahy
    • Snižování energetické náročnosti budov
    • Stavební chemie
    • Střechy
    • Výplně otvorů
    • Zděné konstrukce
    • Ekonomika
    • Stavební technika
    • Komerční prezentace
    • Časopis Materiály pro stavbu
    • Časopis Stavitel
    • Ročenka časopisu Stavitel
  • Ekonomika |
  • Materiály |
  • Technologie |
  • Poruchy |
  • TZB |
  • Legislativa |
  • Zajímavá stavba |
  • Kontakt |

Vyhledávání

DŮM A BYT

Návštěva u návrhářky Radky Kubkové: Proporce musí ladit i u domu

Návštěva u návrhářky Radky Kubkové: Proporce musí ladit i u domu

MŮJ DŮM

Výsledky ankety DŮM ROKU 2021

Výsledky ankety DŮM ROKU 2021

STAVBAWEB.CZ

Byt policistky

RODINNÝ DOM

Dom so štvrtou dimenziou

Dom so štvrtou dimenziou


system by SABRE © 2020

© Business Media One, s. r. o., 2007–2020
Mapa webu   XML Sitemap  RSS kanál  GDPR