Články, Informace výrobců, Materiály, Výplně otvorů

Střešní okno jako alternativa prosvětlení a prostupu plochou střechou

Ploché střechy v současnosti zažívají boom vzhledem k novým a kvalitnějším materiálům ve srovnání s technologiemi druhé poloviny minulého století. Velmi důležitým prvkem u plochých střech, jak nových, tak i rekonstrukcí, bývá prosvětlení místnosti přes střešní plášť. Klasickým řešením jsou kopulové čočky, které jsou vyráběny na bázi PVC nebo polykarbonátu. V posledních letech však bývá často právě kvůli nedostačujícím vlastnostem těchto materiálů využíváno pro prosvětlení plochých střech střešní okno.
Jedním z cenově přijatelných řešení je použití střešního okna ve zdvihovém rámu. Přestože je pro střešní okno typickou konstrukcí šikmé střechy, jeho využití v ploché rovině střešního pláště začíná být stále častější. Důvodem je především široká nabídka standardně vyráběných střešních oken Roto. Využitím střešního okna ve standardním rozměru má každý zákazník záruku, že bude mít na své střeše kvalitní, sériově vyráběný výrobek, u něhož je zaručena kvalita jak celku, tak i jednotlivých detailů.
 
Účinné prosvětlení
Střešní okno Roto je zasklené čirým sklem, a proto je prostup světla o poznání větší než v případě polykarbonátu. Zároveň je zajištěna také vyšší životnost. Sortiment zasklení nabízí z vnější strany sklo tvrzené proti rozbití např. kroupami, a navíc se samočistí povrchovou úpravou. Z vnitřní strany je možné využít dvojitého lepeného skla, které razantně zvyšuje jeho odolnost proti násilnému vloupání a proti vysypání do místnosti při rozbití skla.
Nadstandardní tepelné parametry zasklení bývají také výhodou.
Varianta:
● dvojsklo: Uskla = 1,1 nebo 1,0 W/m2.K / Uokna = 1,3 nebo 1,2 W/m2.K;
● trojsklo: Uskla = 0,56 W/m2.K / Uokna = 0,84 W/m2.K.
 
Prosvětlení místnosti pomocí střešního okna není jedinou výhodou použití v ploché střeše. Zajímává je také možnost každodenního větrání nebo také možnost výlezu přímo na plochou střechu.
Aby se docílilo požadovaného min. 15° sklonu pro střešní okno v ploché střeše, nabízí společnost Roto zdvihový rám EBR FLD. Je dodáván jako prefabrikát pro jednotlivé rozměry střešních oken Roto. Na stavbě se pouze sešroubují čtyři stěny rámu k sobě a shora se osadí rám střešního okna. Pro osazení na konstrukci střechy je součástí balení spojovací materiál, pouze se musí samotné ukotvení přizpůsobit dané skladbě ploché střechy. Z vnější strany stěn zvedacího rámu se pak instaluje hydroizolace. Stěna je z pevných OSB desek, takže natavení PVC hydroizolace, asfaltových pásů nebo plechu není problém. Spoj mezi rámem střešního okna a hydroizolací na stěnách se zakryje hliníkovým lemováním, které je součástí dodávky zvedacího rámu EBR FLD a je ve shodném odstínu jako oplechování střešního okna.
Z interiéru se střešní okno musí začistit ostěním, u něhož se nesmí zapomenout na funkční parozábranu. Nejčastějším řešením je klasická sádrokartonová konstrukce nebo jiné deskové finální materiály. Zdvihový rám je již z výroby vyráběn zateplený polystyrenem. Pro požadavky nízkoenergetických budov lze na stavbě snadno zvýšit tloušťku tepelné izolace individuálně dle požadavků stavby.
 
Roto Designo WDA R3
Ideálním střešním oknem pro tuto konstrukci je tepelněizolační střešní výlez Roto Designo WDA R3. Používá především pro výstup na střechu z vytápěných obytných prostor. Křídlo lze otevřít do boku až o 90 °. Kování je opatřeno pístovým mechanismem pro bezpečné otevření a ochranu před samovolným zabouchnutím. Výrobek lze dokonce vybavit vnitřními zastiňovacími doplňky.
podle podkladů společnosti Roto střešní okna