Stavitel

Nezávislá přehlídka řemesel zahajuje

Podle mnohých nejobjektivnější a největší nezávislá soutěž v České republice a na Slovensku, Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO, vstupuje do 18. ročníku. Motto letošního roku Míříme na řemeslo má symbolizovat a zároveň upozornit na alarmující stav absolventů řemeslných oborů.

V pěti postupových kolech (Lysá nad Labem, Ostrava, Hradec Králové, Nitra a České Budějovice) budou soutěžit týmy truhlářů a zedníků, finále proběhne v Praze na veletrhu FOR ARCH v září 2014. Organizátoři soutěže se snaží být i užiteční tam, kde je to třeba, a proto výrobky, které soutěžící během klání vytvoří, poputují do šesti dětských domovů a šesti domovů pro seniory.


„Soutěží chceme pozornost veřejnosti upoutat na stále se zvětšující problém, kterým je nedostatek řemeslných profesí. Na straně jedné úřady práce evidují absolventy humanitních oborů, na straně druhé je alarmující nedostatek kvalifikovaných řemeslníků,“ uvádí generální ředitel ABF, a.s. Tomáš Kotrč. „Například v loňském školním roce v Jihočeském kraji neabsolvoval ani jeden pokrývač a situace v jiných krajích není o mnoho lepší,“ dodává Kotrč.

Nad soutěží převzaly záštitu četné instituce: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Hospodářská komora ČR, Asociace krajů ČR, Asociace českých nábytkářů a Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

„Myslím si, že podpora řemeslných dovedností, a to nejen stavebních odborností, je nutná pro zdravý vývoj společnosti. Ne všechny kapacity lze dovézt, jako je tomu v současné době, převážně z východu,“ říká Pavel Ševčík ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví a dodává: „Soutěžní přehlídka SUSO má tradici a svaz ji podporuje. Spolupráce se netýká pouze finále, začíná už spoluprací v regionech při konáních těchto soutěží ve vybraných městech. V letošním roce v ní chceme pokračovat – prezident svazu Václav Matyáš tento týden udělil nadcházejícímu ročníku záštitu.“

Ke stálicím na poli partnerů soutěže (Wienerberger cihlářský průmysl a.s., Schiedel, s.r.o., XELLA CZ s.r.o., KB – BLOK systém, s.r.o., LB Cemix, s.r.o., Mafell, DeWalt) se letos přiřadí nové firmy: Ramia, Carhartt, Dřevoobráběcí stroje HOUFEK a Dyas. Truhláři budou ve svých soutěžních disciplínách pracovat s materiálem Dyas a vítězové ročníku obdrží dvě truhlářské hoblice Ramia. Dřevoobráběcí stroje HOUFEK poskytnou soutěžícím možnost prověřit si práci se širokopásovými a hranovými bruskami a návštěvníci klání si budou moci prohlédnout řemeslníky v komfortním pracovním oblečení značky Carhartt.

„S každým partnerem roste i kvalita a náročnost soutěže. V roce 2014 jsme mladým řemeslníkům nasadili laťku opět o něco výš a ti nejlepší budou mít nakročeno stát se jednou skutečnými mistry svého oboru. Náročností soutěže zvyšujeme i tlak na pedagogy a školy, kteří své žáky na soutěž připravují, a tím přejímají do výuky požadovaná zadání,“ uvádí generální ředitel Kotrč.

Projekt SUSO také nabízí odborné semináře určené školám i veřejnosti, kde se zájemci dozvědí další informace týkající se práce partnerů a jejich sortimentu.

Jana Kratochvílová