Stavitel

Oceněný studentský projekt AIR House

Projekt pod vedením Fakulty architektury, která úzce spolupracovala s Fakultou stavební, získal v rámci celkového hodnocení krásné 3. místo. Zásluhu na umístění nelze upřít ani studentům Fakulty dopravní, Fakulty elektrotechnické, Fakulty strojní či Univerzitnímu centru energeticky efektivních budov.

Přestože v Kalifornii je již bývalá ranvej, kde na několik soutěžních dní vyrostlo energeticky soběstačné městečko „Solar Decathlon“, zcela vyklizená a AIR House v kontejnerech putuje zátky domů, vraťme se alespoň na moment k úžasnému výsledku, kterého dosáhl český tým studentů z ČVUT. 


Environmentální a energeticky nezávislá stavba AIR House odbornou porotu soutěže Solar Decathlon 2013 zaujala jedinečnou architekturou, založenou na jednoduchosti a čistotě, s důrazem na propojení vnitřních a vnějších prostor, tedy přírodních materiálů, okolní přírody a světla. Takovýto koncept mimo jiné vyžaduje zvolit vhodné otvorové výplně. Pro AIR House byly vybrány hliníkové profily značky Schüco. Jedná se o systémové řešení vysoce tepelně i zvukově izolovaných profilů s úzkými pohledovými šířkami a čistým designem.

Společnost Schüco CZ s.r.o. týmu poskytla okenní systém AWS 70.HI (Uf = 1,6 W/(m²K), pohledová šířka 117 mm), dveřní systém ADS 70.HI (Uf = 1,89 W/(m2K), pohledová šířka 147 mm) a posuvný element z profilů ASS 70.HI (Uf = 1,6 W/(m2K), pohledová šířka 117 mm). Dle preferencí investora lze vybírat z různých designových variant a ovládacích prvků, mechanických i automatizovaných. K dispozici jsou bezbariérová provedení, různé stupně zabezpečení či možnost napojení na centrální řízení objektu. Posuvný pákový systém zaručuje tichý a snadný přístup bez nároků na okolní prostor, neboť dveře se otevírají v jedné rovině. Variantou u posuvu je integrace skrytého kování s pohonem e-slide pro ještě pohodlnější ovládání. Hliníkové profily Schüco zkompletovala a do projektu dodala firma Sipral a.s.

„Se studenty Fakulty architektury ČVUT v Praze dlouhodobě spolupracujeme v rámci Spolku posluchačů architektury. Jsem proto rád, že jsme prostřednictvím Sipralu mohli podpořit i tento zajímavý projekt pod vedením ČVUT. Soutěžnímu týmu gratulujeme ke krásnému úspěchu a těšíme se na možnost spolupráce u dalších studentských aktivit,“ dodává Ing. Petr Herynek z marketingu firmy Schüco CZ s.r.o. Kromě pražského Spolku posluchačů architektury Schüco podporuje například studenty z Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci.

Sch co ASS 70 HI produktove foto
AIR House Martin Cenek Tym CVUT 04
Schuco ADS 70 HI produktove foto
AIR House Martin Cenek Tym CVUT 02