Stavitel

Prestižní britské ocenění za světelný design

Centrum Černý Most získalo prestižní britské ocenění za světelný design se svítidly HALLA. V závěru loňského roku byly v Londýně vyhlášeny již po šestnácté prestižní ceny ISG Retail Week Interiors Awards.

První cenu v kategorii osvětlení (Best Lighting and Fixturing of the Year) získalo architektonicky unikátní Centrum Černý Most, které se po své renovaci slavnostně představilo veřejnosti v březnu 2013. Na oceněném designu osvětlení má podíl významný český výrobce svítidel HALLA, jehož technici se skvěle vyrovnali s náročností architektonického návrhu světoznámého studia Benoy Architects a světelného designu NDY LIGHT a vyrobili pro obchodní centrum LED svítidla na míru. 


Součástí architektonického návrhu renovace Centra Černý Most, jenž posbíral za uplynulý rok již několik významných ocenění, byly velmi specifické a náročné požadavky na osvětlení centra. Tohoto úkolu se úspěšně zhostil přední český výrobce technického designového osvětlení HALLA. Na míru dle architektonického návrhu studia Benoy Architects a designu osvětlení NDY LIGHT vytvořil LED svítidla, které jsou nedílnou součástí příjemné atmosféry nejmodernějšího nákupního centra v ČR. Za světelný design získalo Centrum Černý Most prestižní ocenění ISG Retail Week Interiors Awards.

Svítidla HALLA na míru CČM
Specialitou v původní, rekonstruované části, jsou závěsná kruhová svítidla o průměru 3,5 m. Svítidla jsou bez viditelné konstrukce a spojů a s homogenně prosvětleným difuzorem, bez viditelných tmavých ploch. Kromě správně zvoleného optického materiálu v kombinaci s typem LED bylo velmi podstatným úkolem zvolit správné rozmístění LED po ploše svítidla, vzhledem k teplotnímu a jasovému rozložení, ale i s ohledem na budoucí údržbu svítidla.

V nové části centra tvoří nejvýraznější prvek „živý“ strop. Jednotlivé propletené linie členitého stropu jsou tvořeny dvěma typy svítidel o šířce 270 mm a 220 mm. U obou typů svítidel byly použity světelné zdroje LED Osram Duris E3 ve dvou teplotách chromatičnosti, pro vytvoření ideálního osvětlení dle denní doby. Nejtěžším úkolem zde bylo vyřešit mechanické uchycení svítidel do nosné konstrukce stropu a ošetřit napěťové úbytky v rámci jednotlivé svítící linie tak, aby při křížení nebo souběhu jednotlivých linií nedocházelo k rozdílným jasovým poměrům.

Speciální LED osvětlení na míru bylo vytvořeno také pod eskalátory, či v různě barevných vstupních chodbách vedoucích z parkovišť. Zde byla použita svítidla DELI, která bylo nutné zakomponovat do stavebních konstrukcí. V těchto svítidlech byly taktéž použity LED zdroje, umožňující volit libovolné délky jednotlivých svítidel.

zivy strop HALLA CCM