Stavitel

Prostorové termostaty s ovládáním dotykovými tlačítky

Divize Building Technologies společnosti Siemens uvádí na trh druhou generaci prostorových termostatů RDD/RDE. Nové termostaty mají moderní vzhled. Snadno se ovládají dotykovými kapacitními tlačítky. Současně je nabídka rozšířena o bezdrátové modely.

Prostorové termostaty skupiny RDD/RDE jsou po deseti letech na trhu nahrazeny přístroji nové generace. Modernizovaná zařízení mají nejen moderní jednoduchý design, ale také velmi plochou konstrukci. Aktuální hodnoty lze snadno odečítat na velkém a přehledně uspořádaném displeji. Nové termostaty se ovládají prostřednictvím moderních kapacitních dotykových tlačítek. Těch se při změnách nastavení přístroje stačí pouze dotýkat a není nutné je mačkat.


Přístroje řady RDE obsahují časový program umožňující uživateli dopředu nastavit teplotu požadovanou v místnosti ve zvolených časových úsecích. Lze tudíž snížit spotřebu energie a provozní náklady, např. tím, že se neužívané místnosti nevytápějí na obvyklou provozní teplotu. Termostaty lze také propojit se čtečkami přístupových karet – např. v hotelových pokojích – takže se místnosti vytápějí jen tehdy, jsou-li v nich přítomny osoby.

Termostaty obou řad, RDD i RDE, se dodávají ve verzích s napájením buď ze sítě 230 V AC, nebo z baterií. K uchování údajů a nastavení při výpadku napětí v síti nebo při výměně baterií jsou opatřeny vyrovnávací pamětí. Přístroje obou řad se dodávají také jako bezdrátové modely komunikující s příslušným rádiovým přijímačem. Produktová řada obsahuje také bezdrátový multizónový modul RDE-MZ6, ke kterému je možné připojit až šest bezdrátových termostatů, což výrazně zmenšuje náklady na kabeláž.

Prostorové termostaty skupiny RDD/RDE jsou vhodné k použití v otopných soustavách v rezidenčních i účelových budovách. Tedy např. v rodinných domech a rekreačních stavbách a v domech s větším počtem bytů se samostatnými topnými systémy stejně jako ve školách, hotelech a úřadech s řízením teploty v jednotlivých místnostech. K použití ve veřejně přístupných prostorech jsou přístroje opatřeny funkcí zamykání kláves a žádané teploty spolehlivě chránící nastavené hodnoty a ovládání před neoprávněnými zásahy.