Stavitel

V listopadu se otevírají pasivní domy po celé republice

Už za tři týdny si pozvou majitelé více než šesti desítek pasivních domů veřejnost na návštěvu.

 

 

 

Ve dnech 8. – 10. listopadu 2013 se totiž konají již desáté Dny pasivních domů. Od pátku do neděle se tak může kdokoli majitelů pasivních domů zeptat, jak se jim v jejich energeticky úsporném domě žije a jak takový dům vlastně funguje.


„Kolem pasivních domů stále koluje mezi veřejností mnoho polopravd a dohadů. Údajně se v nich nedají otevřít okna, jsou přeplněné technologiemi, je v nich špatný vzduch a mnoho dalšího. Jsou to nesmysly a pokud se o tom chcete přesvědčit sami, stavte se v listopadu na návštěvu a zeptejte se přímo lidí, kteří v těchto domech bydlí,“ zve Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, které v České republice tuto mezinárodní akci zastřešuje.

Během akce otevře své dveře přes šedesát pasivních domů po celé České republice. Zájemci mohou navštívit již postavené domy, ale i ty, které jsou těsně před dokončením, a získat informace z první ruky od jejich majitelů a stavitelů.

Vzhledem k tomu, že nutnost stavět budovy s nízkou spotřebou energie je dlouhodobým trendem v celé Evropské unii a díky nové energetické legislativě a programu Nová zelená úsporám se rozvíjí i u nás, je akce příležitostí, jak se o energeticky šetrném bydlení dozvědět více a na vlastní kůži si vše vyzkoušet.

„Během loňského ročníku se do energeticky úsporných domů podívalo bezmála osm stovek lidí,“ říká Iva Černá z Centra pasivního domu. Návštěvníci se podle ní nejčastěji zajímají o základní principy fungování pasivních domů, jejich ekonomickou návratnost a o každodenní život v nich. Mnoho majitelů dokáže zodpovědět i specializované technické dotazy. „Život v pasivním domě se pro řadu z nich stává životním stylem. Jsou na své domy hrdí, a i když třeba nemají odborné technické vzdělání, do detailu se zajímají o jejich fungování,“ vysvětluje Černá.

Dny pasivních domů budou i letos spojeny s několika soutěžemi – vyhrát bude možné například pobyt v pasivním školicím středisku, které jako jedno z prvních v České republice splňuje požadavky nulového domu.

DPD navstevnici

Návštěvníci, kteří budou chtít v jeden den objet hned několik pasivních domů, mohou využít nabídky exkurze a nasednout v Praze nebo Brně do připraveného autobusu. Na dalších místech v Čechách i na Moravě budou přichystané tematické výstavy, přednášky a poradenství. Podrobné informace o doprovodných akcích se objeví během druhé poloviny října na stránkách Centra pasivního domu.

Dny pasivních domů jsou mezinárodní akcí, kterou před deseti lety odstartoval Passivhaus Institut z německého Darmstadtu. Dnes jsou do ní zapojeny stovky pasivních domů po celém světě od Nového Zélandu až po severní Ameriku. Základní filozofie akce zůstává ve všech zemích stejná – vysvětlit návštěvníkům fungování pasivních domů na základě zkušeností a neformálním způsobem jim ukázat, jak se v energeticky úsporných domech vlastně žije.

Více na http://www.pasivnidomy.cz/dny-pasivnich-domu/
Mapa s otevřenými pasivními domy na http://www.pasivnidomy.cz/domy-mdpd

 

Jan Daniel, Centrum pasivního domu