iMaterialy

portál časopisů Materiály pro stavbu a Stavitel pro odborníky ve stavebnictví

Odebírat newsletter

iMaterialy


Partneři rubriky



iMaterialy > Zajímavá stavba > Dřevostavba se svými terasami otevírá do zahrady

Zajímavá stavba

Dřevostavba se svými terasami otevírá do zahrady

Dřevostavba se svými terasami otevírá do zahrady

7. 9. 2022

Měřítko tohoto dřevěného domu je malé, úměrné k okolní zástavbě. Autoři se rozhodli pro poměrně jednoduchý architektonický koncept, soustředili se na čistotu detailu a také na konstrukční řešení pro energeticky pasivní stavbu.


„Rodinný dům jsme na pozemku umístili tak, aby jižní a západní část zahrady zůstala co největší a kompaktní. Díky tomu také optimálně využívá solární zisky," uvádí Radek Začal z atelieru pátý rozměr.

Objekt je řešen jako seskupení tří hmot – vlastního domu, terasy a parkingu/skladu. Rodinný dům je tvarově členitý, opticky ho sjednocují zastřešené terasy. Dalším sjednocujícím prvkem je odvětrávaná dřevěná fasáda.

„Hlavní obytné prostory propojují terasy, dětské křídlo je prostorově a akusticky odděleno od ložnice rodičů. V obytném prostoru a v hlavní ložnici jsou velké prosklené stěny, v koncové části hlavní chodby pak velké okno, které poskytlo možnost vytvoření místa pro sezení na parapetu s výhledem do zahrady," dodává autor projektu.

Obytný prostor s kuchyní a jídelnou přechází na velkou západní terasu a menší terasu jižní. Navazuje na něj ložnice rodičů, z níž je možné vyjít na terasu a zároveň je daleko od dětí. Dalším blokem je část se třemi pokoji a koupelnou. Všechny místnosti jsou napojeny na chodbu, která je v celé délce vybavena úložnými skříněmi.

Poloha a orientace domu respektuje výhledy na jih a jihovýchod. Střecha je rovná s minimálním sklonem, fasády z dřevěného odvětrávaného obkladu z profilů Rhombus. Dřevohliníková okna s trojskly doplňují žaluzie instalované do předem připravených nadokenních kastlíků pod fasádouZ průběhu stavbyZ průběhu stavby

Založení domu

Rodinný dům je zasazen do terénu tak, aby terasa navazovala na zahradu – na první pohled není patrné, že podlaha se nachází 1,2 m nad terénem. Dřevostavba byla založena nad větranou vzduchovou mezerou (tzv. Crawlspace), od nivelety terénu je odsazena. Podlahový rošt vynášejí betonové pilíře. Byly tak minimalizovány výkopové a základové konstrukce, díky tomu také nebylo třeba použít hydroizolační a protiradonovou izolaci. Prostor pod domem je průlezný, větratelný a dobře kontrolovatelný.

Přes základové pilířky byl postaven nosný rošt z masivního dřeva, kotven je pomocí závitových tyčí. Prvky o rozměrech 240/300 a 200/280 mm se na patky ukládaly v podélném i příčném směru. U lehkých dřevostaveb, vzhledem k jejich relativně nízké hmotnosti, je důležité statické posouzení i na tahové síly a účinky sání větru.

Dřevo základového roštu bylo ošetřeno starou japonskou technikou konzervace dřeva opálením (Shou Sugi Ban). Trámy se opálily hořákem, následně umyly vodou, vykartáčovaly a napustily přírodním olejem.

Nosné konstrukce

Na základový rošt se pokládala podlahová konstrukce z prefabrikovaných dřevěných I-nosníků výšky 440 mm (á 500 mm) se šířkou pásnic 100 mm (stojina nosníku z desek OSB tl. 12 mm). Nosníky jsou zaklopeny deskami OSB3 P+D, které mají funkci statickou, slouží také jako hlavní vzduchotěsnicí vrstva a parobrzda. Na spodní pásnici I-nosníků se kotvila spodní záklopová impregnovaná OSB deska, která ve spojitosti s horním záklopem vytvořila dutinu pro foukanou izolaci z celulózy. Na horní OSB záklop se pak položila kročejová izolace, desky z podlahového EPS, strojně hlazená betonová deska s teplovodním podlahovým vytápěním a podlahová krytina z dřevěných lamel nebo epoxidové stěrky.

Vrchní stavba byla koncipována jako systém „2 x 4" a difuzně otevřená dřevostavba. Tepelné izolace byly aplikovány do skeletu stěn, podlahy i zastřešení. Nosné konstrukce jsou tesařsky zpracované, vnitřní konstrukce byly navrženy jako lehké dřevěné nebo sádrokartonové.

Z průběhu stavbyZ průběhu stavbyZ průběhu stavby

Obvodové stěny jsou vystavěny z prefabrikovaných stojek z kolíkovaných tepelně izolačních nosníků KVH 120/60 + 60/60 mm. Oba profily jsou již ve výrobě propojeny dubovými kolíky a s navlečenou tepelnou izolací z dřevovláknité hmoty. Jsou to v podstatě takové stěnové nosníky, které mezi sebou vytváření dutiny pro aplikaci foukané tepelné izolace. Rozteč nosníků je 625 mm. Obvodové stěny jsou z interiéru zaklopeny deskami OSB tl. 15 mm, které tvoří hlavní vzduchotěsnicí vrstvu a parobrzdu. Vnitřní stěny a příčky jsou z obou stran zaklopeny OSB deskami tl. 12,5 mm z důvodů jednoduchého kotvení zavěšeného interiérového vybavení. U nosných smykových plných stěn se dbalo na to, aby se desky důkladně přikotvily ke sloupkům a prahům dle požadavků statiky.

Nosnou část střešní konstrukce tvoří taktéž prefabrikované dřevěné I-nosníky výšky 360 mm. Realizované byly podobným způsobem jako podlaha domu. Ukládaly se na vazný věnec obvodových a vnitřních nosných stěn, zaklopeny jsou OSB deskami a tvoří tak opět dutinu pro foukanou tepelnou izolaci. Následuje souvrství střešního pláště s podkladním EPS, PVC hydroizolací a zásypem říčním kačírkem.

Základní údaje

Projekt: pátý rozměr s.r.o. – Radek Začal, Karolína Začalová, spolupráce Petr Pinkas
Statika: Karel Mikeš, Static Berau Praha s.r.o.
TZB (ZTI, VZT, UT): Lukáš Roubíček
Elektro: Jiří Feřt, GRYF Elektro v.o.s.
PBŘs: Jiří Chlumský
Dodavatel stavby: pátý rozměr s.r.o.

Objekt má dle PENB a dle metodiky vyhlášky 78/2013 Sb.
▪ celkovou dodanou energii 16,959 MWh/rok; '
▪ neobnovitelnou primární energii 19,549 MWh/rok;
▪ měrnou celkovou dodanou energii 83 kWh/(m2.rok), kat: A – Mimořádně úsporná
▪ měrnou neobnovitelnou primární energii 96 kWh/(m2.rok), kat: A – Mimořádně úsporná 
▪ průměrný součinitel prostupu tepla: 0,17 W/(m2. K), kat: A – Mimořádně úsporná

Obálka stavby
Celý objekt tvoří jednu vytápěnou zónu. Sklad/dílna jsou nevytápěné. Z hlediska tepelně technické kvality byla obálka rodinného domu navržena v kvalitě energeticky pasivní stavby.
Tepelně izolační vlastnosti konstrukcí:
Podlaha nad terénem U=0,087 W/m2. K Střecha U=0,101 W/m2. K
Obvodová stěna U=0,107 W/m2. K
Okna Uf=0,69 W/m2K, Ug=0,50 W/m2K
Vstupní dveře Uf=0,90 W/m2K

Difuzně otevřená skladba fasády

Provětrávaná fasáda má svislý obklad z modřínových profilů různých šířek, kotvený na podkladní rošt. Povrchově byly upraveny tungovým olejem, který byl aplikován až po tzv. vybrečení smůly ze dřeva.

Pod dřevěným obkladem byl z vnější strany proveden záklop z DHF desek, které ve spojitosti s vnitřním záklopem z desek OSB vytvořily dutinu pro foukanou izolaci. Z vnější strany je pod roštem a modřínovým obkladem natažena difuzně otevřená kontaktní a UV stabilní fólie.

U východní a zčásti také u severní fasády je z důvodů požárně bezpečnostního řešení stavby záklop z desek DHF zaměněn za Cetris desky. Na cementotřískové desky se pak kotvil vynášecí rošt a modřínový obklad.
Výplně okenních otvorů byly řešeny s důrazem na tepelně technické parametry. Investor zvolil kvalitní dřevohliníková okna a exteriérové elektricky ovládané žaluzie. Systém je vybaven senzory intenzity slunečního záření a senzory rychlosti větru.

Z průběhu stavbyZ průběhu stavbyZ průběhu stavby

TZB

Objekt je vytápěn teplovodním podlahovým systémem, hlavním zdrojem tepla a teplé vody je tepelné čerpadlo země/voda s hlubinným vrtem. V domě je instalován systém centrálního větrání s rekuperací odpadního tepla. Hlavní obytný prostor je vybaven krbovou vložkou s odkouřením vícevrstvým komínovým tělesem a nezávislým přívodem spalovacího vzduchu z exteriéru.

Provedena byla i příprava pro instalaci fotovoltaické elektrárny na střeše, která se využije pro přípravu teplé a topné vody, zásuvkové a světelné elektro, chod technologií nebo pro napájení elektromobilu.

Stavba disponuje systémem jímání srážkových vod do retenční nádrže s následnou možností zavlažování zahrady. Využívá se tu také vlastní studna.

V rámci koncepce domu se uplatnily principy energetické soběstačnosti a udržitelné výstavby. Byly použity přírodní a environmentálně efektivní materiály jako je dřevo, foukaná celulóza, dřevovláknité desky, hliněné omítky v interiérech a kamenné dlažby v exteriéru.

ŘezŘezPůdorys

Vzduchotěsnost obálky budovy

Pro zachování tepelně technické a stavebně fyzikální kvality stavby bylo nutné řešit všechny požadavky na vzduchotěsnost obálky objektu včetně detailů v konstrukci. V ploše stěn, stropu a střechy je vzduchotěsnost zajištěna spojitou konstrukcí vnitřního záklopu z desek OSB pero-drážka. Spoje desek byly prolepeny, inkriminované detaily navíc přelepeny Air stop páskami. Pečlivě byly řešeny všechny prostupy (TZB sítě, elekro, komín, VZT), připojovací spáry oken a dveří v rovině ostění, parapetu i nadpraží.

Tepelné izolace:
Foukaná celulóza Climatizer Plus se aplikovala do konstrukčně připravených dutin z I-OSB nosníků ve stropě a střeše a do dutin mezi stěnové kolíkované nosníky. Špatně přístupná místa nebo místa obtížně zafoukatelná byla předem izolována minerální vlnou.
Zateplení střešního pláště bylo doplněno izolací z desek EPS 200 S tl. 60 mm.

Hydroizolace u střešního souvrství:
v materiálu PVC tl. min. 1,5 mm s ochranou geotextilií při obou površích. Fólie byla vytažena na atiku a navařena na oplechování. Přitížena je kačírkem. Odvodnění střechy zajišťují klempířsky zpracované žlaby a dešťové svody, napojené přes lapače nečistot do dešťové kanalizace.

Okna a dveře:
Dřevohliníkové profily mají přerušené tepelné mosty ve formě tepelné izolace mezi rámem a hliníkovým opláštěním. Dále také tepelně izolační trojskla a teplý rámeček včetně víceúrovňového obvodového trojitého těsnění.

-vis-

Fotogalerie

Vstup do diskuse (0)  



≡ Menu

  • Nomenklatura |
    • Aktuality
      • Přednášky, exkurze
      • Projekty
      • Personálie
      • Knihy
      • Věda a výzkum
      • Konference, semináře
      • Soutěže
      • Veletrhy a výstavy
      • Průmysl a obchod
      • Názor
    • Informace výrobců
    • Beton
    • Dřevěné a montované konstrukce
    • Fasádní pláště
    • Inženýrské sítě
    • Podlahy
    • Snižování energetické náročnosti budov
    • Stavební chemie
    • Střechy
    • Výplně otvorů
    • Zděné konstrukce
    • Ekonomika
    • Stavební technika
    • Komerční prezentace
    • Časopis Materiály pro stavbu
    • Časopis Stavitel
    • Ročenka časopisu Stavitel
  • Ekonomika |
  • Materiály |
  • Technologie |
  • Poruchy |
  • TZB |
  • Legislativa |
  • Zajímavá stavba |
  • Kontakt |

Vyhledávání

DŮM A BYT

Porotherm a Tondach představí 3D model zdiva a fotovoltaické moduly

Porotherm a Tondach představí 3D model zdiva a fotovoltaické moduly

MŮJ DŮM

Nová okna s až 100% dotací

Nová okna s až 100% dotací

STAVBAWEB.CZ

Rekonstrukce domu Pod Vrškem

RODINNÝ DOM

Dom so štvrtou dimenziou

Dom so štvrtou dimenziou

Stavíme z cihel

Pasivní dům

Pasivní bydlení je vynikající bydlení, ale...


system by SABRE © 2020

© Business Media One, s. r. o., 2007–2020
Mapa webu   XML Sitemap  RSS kanál  GDPR